Mircze: Rodzinna niedziela w bibliotece

Rodzinne wieczory w Gminnej Bibliotece w Mirczu stały się już tradycją. Tegoroczne spotkanie, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 26 maja o 15.00, będzie połączone z „Piknikiem wiedzy praktycznej”.

Reklamy

Jego uczestnicy dowiedzą się m.in. co powinni zrobić, by za kilka tygodni, po wyłączeniu telewizji analogowej, móc oglądać swoje ulubione programy informacyjne czy rozrywkowe, filmy albo seriale, w wersji cyfrowej. – W ostatnim czasie, także w naszej okolicy, pojawiali się akwizytorzy, oferujący dekodery niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nawet za 700 – 800 złotych. Chcemy przestrzec przed tak drogimi zakupami i poinformować jakie zmiany są związane z tak zwaną cyfryzacją – mówią organizatorzy pikniku. 

Mireccy bibliotekarze będą przekonywać, że biblioteka nie musi być wyłącznie miejscem wypożyczania książek, ale także spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji i zdobywania wiedzy przez ludzi w różnym wieku. Dla najmłodszych przygotowano zabawy i konkursy. Nieco starsi będą mogli wysłuchać koncertu zespołu młodzieżowego, a dorośli obejrzeć wystawę obrazów, pochodzącego z Mircza, a obecnie mieszkającego w Pabianicach Stanisława Olszewskiego i prezentacje miejscowych twórców ludowych.

Zabawom będą towarzyszyć pokazy sprzętu i spotkania z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej z Kryłowa, Posterunku Policji z Dołhobyczowa i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Mircza, a także pokazy filmowe dla całych rodzin. Odbędzie się również koncert miejscowego zespołu muzycznego „Koktajl”. Każdy kto przyjdzie na niedzielny piknik otrzyma los, który weźmie udział w loterii fantowej.

Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Nowe Media, która razem z mirecką książnicą realizuje projekt aktywizujący mieszkańców i zachęcający do korzystania z usług miejscowej biblioteki. W ramach tej inicjatywy grupa gimnazjalistów-wolontariuszy pomoże w organizacji zabaw dla dzieci, malowaniu twarzy i loterii.

Podczas imprezy odbędzie się też podsumowanie internetowego konkursu wiedzy o znanych postaciach z najnowszej historii Polski. Jego uczestnicy przez cztery kolejne tygodnie rozszyfrowywali fotografie osób, publikowane na stronie biblioteki i ośrodka kultury w Mirczu. Rywalizacja była zacięta, a do jej rozstrzygnięcia były potrzebne aż dwie dogrywki. Ostatecznie zwycięzcą został Mateusz Pobłocki z Sahrynia Kolonii, drugie miejsce zajęła Anna Tołoczko z Hrubieszowa, a trzecie Katrzyna Łoś z Modrynia. Konkurs był jednym z elementów projektu „Bibliobaza”, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. 


Źródło: ias24.eu
(fot. arch. GBP/GOK w Mirczu)