Znany aktor Tomasz Sobczak, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc i piosenkarka Ewa Farna będą uczyć dzieci i młodzież z gminy Mircze bezpiecznego korzystania z internetu. Nie będą to bezpośrednie spotkania lecz warsztaty multimedialne, opracowane w formie kursów video, w których przewodnikami są postaci znane z radia czy telewizji.
Wszystko za sprawą Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirczu, która włącza się do ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „Biblioteka – miejsce bezpiecznego internetu”. Celem różnych przedsięwzięć, organizowanych przez Fundację „Dzieci niczyje”, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft, jest uświadamianie dzieciom, młodzieży i dorosłym jakie zagrożenia wynikają z nieumiejętnego korzystania z sieci.
– Nasze działania podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy będzie dotyczyć nauczycieli wszystkich szkół w gminie, zaś drugi dzieci i młodzieży – informuje Damian Otkała z mireckiej biblioteki. Nauczyciele zostaną zaproszeni na konferencję, podczas której dowiedzą się m.in.: jak uczulać uczniów na niebezpieczne kontakty i treści w internecie, a także jak przeciwdziałać cyberprzestępstwom i uzależnieniu od korzystania z sieci. W przygotowanych przez Fundację „Dzieci niczyje” prezentacjach występuje Tomasz Sobczak, aktor znany m.in. z wielu filmów i seriali telewizyjnych, który opowiada o zagrożeniach i skali problemu oraz prezentuje psychologiczne i prawne aspekty korzystania z internetu.
Konferencja dla nauczycieli ma się odbyć w połowie stycznia. Wtedy też organizatorzy kampanii z biblioteki w Mirczu chcą ustalić harmonogram kolejnych spotkań, już z udziałem dzieci i młodzieży.
Takie spotkania edukacyjne dla uczniów to drugi etap kampanii. Przy realizacji zajęć dla dzieci ze szkół podstawowych będą wykorzystane m.in. kreskówki i inne formy zabawowe. Morał płynący z każdego odcinka jest w nich prezentowany przez Krzysztofa Hołowczyca. Prezentacje dla gimnazjalistów zostały przygotowane w konwencji talk-show, a w roli prowadzącej występuje Ewa Farna.
Kampania „Biblioteka – miejsce bezpiecznego internetu” potrwa sześć miesięcy, a zakończy się wydaniem odpowiednich certyfikatów, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i nauczycieli, najpóźniej w maju przyszłego roku.
***
Źródło:
www.ias24.eu