22 listopada 2024

Danuta Mariola Zawadzka – Trochimczuk

Kiedy biegła po bieżni lub rozbiegu do skoku w dal wydawało się, że mknie po niej przepiękny, smukły łabędź. Wielu liczyło, że wniesie wiele dla polskiego skoku w dal, dlatego m.in. udała się na studia do Warszawy, niestety, pomimo usilnych treningów nie udało się. Do dzisiaj, od roku 1973, jest rekordzistką Zamojszczyzny w skoku w dal.

Reklamy

i>Na zdjęciu – Danuta Mariola Zawadzka Drużynowa Mistrzyni Polski w LA, rekordzistka Zamojszczyzny w skoku w dal od 1973 r.

Reklamy

Początki

Reklamy

Mariola (pod tym imieniem prosperowała, na co dzień) Zawadzka urodziła się 31.07.1956 r. we Wrocławiu, a przyczynili się do tego rodzice Halina i Alfred. W 1971 r. ukończyła Szkołę Podstawową w Werbkowicach. Będąc uczennicą tej szkoły, smukła, wiotka, o niezwykłym uroku, sprawna dziewczyna zaczęła startować w zawodach szkolnych i międzyszkolnych odnosząc liczne zwycięstwa. M.in. 7.06. 1969 r. wystąpiła w Karnawale Młodości w Werbkowicach zajmując 1 miejsca w skoku wzwyż i w biegu na 60 m. Natomiast 22.03.1970 r. podczas Przełajowych Mistrzostw Powiatu w Hrubieszowie na dystansie 500 m. w kategorii młodziczek zajęła również 1 miejsce. Więc nic dziwnego, że została zauważona przez jedynego trenera sekcji lekkoatletycznej miejscowego LKS „Świt” Andrzeja Kulczyńskiego, który zachęcił ją do reprezentowania barw tego klubu i uczęszczania na treningi. Efekty były widoczne, ponieważ Mariolka już w kwietniu w Powiatowej Spartakiadzie Młodzieżowej w Hrubieszowie zajmuje 1 miejsca w skoku wzwyż – 1.30 i w biegu na 500 m. – 1:40,4 min., przyczyniając się, że jej szkolny SKS z Werbkowic drużynowo wywalczył 1 miejsce.

Zawody wojewódzkie

Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego Młodziczek dnia 28.05.1970 r. w Lublinie stylem naturalnym, uzyskała wysokość 147 centymetrów, co nie było osiągalne dla innych uczestniczek tego konkursu. Dwa tygodnie później zmierzyła się na skoczni w Lublinie ze starszymi koleżankami z grupy juniorek i wynikiem 145 cm zajęła 2 miejsce. Tydzień po tych zawodach, pomimo, że uzyskała „tylko” 140 cm została mistrzynią województwa seniorek. Podczas zawodów o Puchar ZMW w Lublinie, w których reprezentacja Hrubieszowa wywalczyła znakomite 2 miejsce, ta czternastoletnia zawodniczka 100 m. przebiegła w 12,9 sekundy. Natomiast w Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w skoku wzwyż pokonała poprzeczkę wiszącą na wysokości 144 cm, co dało jej 2 miejsce. Należy podkreślić, że w szkole został zorganizowany plebiscyt sportowy za rok szkolny 1969/1970, w którym uplasowała się na wysokim 2 miejscu.

Pierwszy awans na zawody ogólnopolskie i plebiscyty

Te bardzo udane występy przyczyniły się, że Mariolka została zakwalifikowana do reprezentacji województwa, które reprezentowała podczas V Ogólnopolskich Igrzysk Letnich Młodzieży Szkolnej w dalekim Szczecinie. Te wyniki zaowocowały również W II Plebiscycie ma 10-ciu Najlepszych Sporowców Powiatu Hrubieszowskiego, zajmując 2 miejsce (1. Stanisław Poziomkowski – la i pc, 3. Henryk Lebiedowicz – la) i w III Plebiscycie na 10 – ciu Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego Zrzeszenia LZS – 3 miejsce (1.S. Poziomkowski, 2. H. Lebiedowicz).

Stała reprezentantka województwa lubelskiego

Przez zimę trenuje nadal, więc nic dziwnego, że w roku 1971 startuje jeszcze częściej w zawodach różnego szczebla. Już w kwietniu podczas II Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w Lublinie pokonuje poprzeczkę wiszącą na wysokości 150 cm, co daje jej 1 miejsce. Podczas Mistrzostw Okręgu Seniorów wynik 145 cm przyniósł jej 3 pozycję. W Chełmie wygrywa w tej konkurencji podczas Wojewódzkich Indywidualnych Mistrzostw Szkół Podstawowych, a w sztafecie 4 x 100 m, razem z koleżankami ze szkoły z Werbkowic wywalcza 2 lokatę z wynikiem 55,2 sek. W lidze okręgowej, tak jak wszyscy powołani przez Radę Wojewódzką LZS w Lublinie zawodnicy z Hrubieszowa startuje w barwach LZS Lubelskie ( w tej drużynie startowali najlepsi zawodnicy z klubów województwa lubelskiego należących do zrzeszenia LZS). Te dobre wyniki przyczyniły się do zakwalifikowania się bohaterki tego reportażu na II Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży.

Zmiana szkoły i dalsze osiągnięcia

Po pomyślnych egzaminach i weryfikacji, od września 1971 r. Mariola Zawadzka zaczyna uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, które będzie oprócz nauki solidnie reprezentować w zawodach sportowych przez 4 lata. Trenuje nadal, chociaż to nie jest łatwe, kiedy codziennie dojeżdża się do szkoły i na trening. W podsumowaniu III Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1971 zajęła 2 miejsce (1.Wiesław Watras – la, 3. Danuta Palczyńska – ts). Natomiast w IV Plebiscycie LZS powiatu hrubieszowskiego na pierwszych dwóch miejscach kolejność była taka sama, a 3. był Józef Flak – la. Duże wyróżnienie spotkało zawodniczkę w IX Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS za rok 1971, ponieważ zajęła w nim 8 miejsce.

Rok 1972

W roku 1972 podczas Mistrzostw Powiatu 23.04 Mariola Zawadzka przebiega 100 m w 12,8 sek. i wzwyż skacze 1.45 cm. W zawodach ligowych nadal reprezentuje LZS „Lubelskie” np. podczas jesiennej rundy rozgrywanej w Hrubieszowie uzyskała w skoku wzwyż – 1.40 i w skoku w dal 5.31. Zajmuje 1 miejsce w skoku wzwyż w III Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w Lublinie. W lidze juniorów reprezentuje LKS „Świt” Hrubieszów. Barw Hrubieszowa broni w zawodach wojewódzkich o Puchar PKKFiT i Puchar ZMW. W finale ligi wojewódzkiej szkół średnich o Puchar „Sztandaru Młodych” w lekkiej atletyce, rozegranej w Puławach, pod okiem nauczycieli wf LO im. S. Staszica Marii Jakubiak i Antoniego Weremko, razem z koleżankami, m.in.: Watras Łucja, Janeczko Elżbieta, Ziarko Małgorzata, Barczuk Alicja, Kostecka Barbara, Szczepańska Ewa, Boraca Halina, Banaszek Ewa, drużynowo zajmuje 2 miejsce. W podsumowującym rok 1972 V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego LZS zajmuje 6. miejsce (1. Wiesław Watras, 2. Łucja Watras – oboje la). W IV Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego uplasowała się na 9. pozycji (1. W. Watras, 2. Ł. Watras).

Zmiana trenera

W jesieni 1972 r. rozpoczyna treningi pod okiem świeżo „upieczonego” instruktora, czyli niżej podpisanego. Treningi w początkowej fazie opierające się na wdrożeniu do systematyczności ćwiczeń ze wskazaniem ich celu, poprawieniu kondycji, sprawności ogólnej, cech motorycznych, a następnie praca nad elementami techniki skoku w dal i wzwyż przynoszą w sezonie 1973 bardzo dobre efekty. M.in. zwróciłem się z prośbą do Mistrzyni Europy w skoku w dal Mirosławy Sarny o przesłanie swoich treningów, które przesłała. Mariola podczas Mistrzostw Okręgu Juniorów zajmuje 2 miejsce za odległość 5.49, a w skoku wzwyż już techniką „flop” pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 155 cm. Podczas Międzynarodowego Mityngu w Lublinie, w skoku wzwyż osiąga 1.57 cm (3 miejsce), a w skoku w dal 5.65 (2 miejsce). W finałowych zawodach ligi szkół średnich w Lublinie osiąga wzwyż – 1.50, w dal – 5.58, w sztafecie 4×100 m – 51,8 i razem z koleżankami, m.in. Łucja Watras, Lilianna Janowska, Anna Malicka, Maria Cierech, Jolanta Beń, Ewa Banaszak, stają na najwyższym podium, a zgromadzone punkty szkołę uplasowały na 12. miejscu w kraju.

Rekord województwa

W zawodach ligowych nadal występuje w wojewódzkim klubie LZS Lubelskie, podczas których w Białej Podlaskiej w skoku wzwyż przeskakuje poprzeczkę wiszącą 160 cm nad ziemią, zajmując 1 miejsce. Podczas Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w Lublinie wygrywa skok w dal, a odległość 5.72 przynosi jej rekord województwa lubelskiego juniorek młodszych (do lat 17). Te dobre wyniki spowodowały kolejne zakwalifikowanie się zawodniczki na III Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży, która odbyła się w Krakowie, tam, po obozie kadry wojewódzkiej uzyskuje zaledwie 5.39 i nie wchodzi do finału (1.Teresa Marciniak – 6.05, 2. G. Jarząb – 5.98, 3. E. Szklarek – 5.86). Jak ma zapisane w dzienniczku treningowym, nogi trzęsły się jej ze strachu, nie wychodził rozbieg, szkoda, bo stać ją było na dobry wynik. Miesiąc później w mityngu Wisły Puławy wygrywa w swojej koronnej konkurencji z rezultatem 5.42 i ustanawia rekord powiatu w biegu na 200 m wynikiem 27,6 sek.

Medal LZS procentuje w plebiscytach

Podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Szczecinku 25.08.1973 r. zdobywa srebrny medal z wynikiem 5.54 i zajmuje 7 miejsce w skoku wzwyż 1.50. W mityngu zorganizowanym z okazji 50 – lecia Wisły Puławy zajmuje 2 miejsce w swojej koronnej konkurencji z rezultatem 5.59. 23.09. w Międzynarodowych Mistrzostwach Lublina wywalcza drugie miejsce z wynikiem 5.57. Na zakończenie sezonu wystartowała w pięcioboju lekkoatletycznym ustanawiając rekord okręgu lubelskiego Zrzeszenia LZS. Te dobre wyniki wywierają duże wrażenie wśród głosujących w plebiscytach, co przyniosło jej zwycięstwo w V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego (2. Ł. Watras, 3. Janusz Wilczek – oboje la) i 6. miejsce w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS. Po udanym sezonie zapada decyzja o zawężeniu specjalizacji, czyli na postawienie na skok w dal.

Starty w barwach Unii Hrubieszów i rekord Polski LZS

Po połączeniu się LKS „Świt” Hrubieszów z „Unią” Hrubieszów, od 1974 r. Mariola startuje już w barwach LKS „Unia” Hrubieszów. Podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Katowicach Mariolka zdobywa w skoku w dal złoty medal. W lekkoatletycznej lidze wojewódzkiej reprezentuje też klub hrubieszowski, wygrywając np. III rundę w Puławach skok w dal wynikiem 5.68. Przyczynia się również do zajęcia 2 miejsca przez reprezentację Hrubieszowa w lekkoatletycznych zawodach drużynowych o Puchar Dyrektora WKKFiT Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Rekord Polski LZS i plebiscyty

Podczas Ogólnopolskiego Mityngu w Rzeszowie uzyskując w skoku w dal odległość 5.84 ustanawia rekord Polski LZS Juniorek Starszych i w tej kategorii rekord województwa lubelskiego. Wywalcza również tytuł Mistrza Województwa Juniorek Starszych odległością 5.64 i w innym terminie, w tej konkurencji staje na podium na 2 miejscu w kategorii seniorek. Poprawia również rekord życiowy w biegu na 200 m wynikiem 26,8 sek. W barwach szkoły wywalcza 1 miejsce razem z Jolantą Beń, Ewą Otręba, Elżbietą Sitnik, Anną Malicka, Zofią Siwak, Marią Cierech, Bożeną Wilczek i Łucją Watras w Wojewódzkich Drużynowych Zawodach LA o Puchar „Przeglądu Sportowego” uzyskując w skoku w dal 5.73. W podsumowaniu Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego, tym razem zajęła 4 pozycję (1. Marek Klinszport – la). Natomiast w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Zrzeszenia LZS Województwa Lubelskiego i „Sztandaru Ludu” zajęła 7 lokatę.

Ostatni rok (1975) w Hrubieszowie

Po solidnych treningach i przygotowaniach do matury, świetnie rozpoczął się dla Marioli sezon 1975 roku. Na wiosnę, posiadając już dobrą kondycję z koleżankami zajmuje 2 miejsce w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10×800 m, w składzie: Watras Łucja, Wilczek Bożena, Cierech Maria, Wilczek Joanna, Zawadzka Mariola Danuta, Malicka Anna, Otręba Ewa, Siwak Zofia, Pańczyk Jolanta, Szczepańska Anna. Dnia 27.04. podczas Mistrzostw Powiatu w Hrubieszowie wygrywa skok w dal z wynikiem 5.77 i to po biegu na dystansie 100 m przez płotki (16,2). Niestety, zaczyna ją nękać kontuzja stopy, i to nogi odbijającej. Następuje zmiana treningu (ćwiczenia zastępcze, bez obciążenia bolącej stopy), często podczas zawodów oddaje jeden lub dwa skoki. W dalszych startach zostaje mistrzynią województwa juniorek (5.74) i wicemistrzynią seniorek. W nagrodę jedzie w reprezentacji województwa lubelskiego na mityng do Brześcia (ZSRR) i tam wygrywa skok w dal wynikiem 5.84, i tym sposobem wyrównuje swój rekord województwa lubelskiego juniorek. We wcześniejszych startach ustanowiła rekord życiowy w biegu na 60 m – 7,9 i na 100 m – 12,6, więc dodatkowo w Brześciu biega w sztafecie 4×100 m z czasem 48,2 sek., zajmując z koleżankami również 1 miejsce.

Rewelacyjny sprawdzian na egzaminach

Po tym udanym starcie, który wyraźnie wskazywał, że forma rośnie udała się na egzaminy w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, tam, podczas sprawdzianu w skoku w dal uzyskuje aż 6.04, co wprowadza w osłupienie egzaminatorów i zdających egzamin młodzieńców. Niestety, ten wynik nie mógł być uznany za nowy rekord Polski Zrzeszenia LZS czy województwa lubelskiego, ponieważ nie został osiągnięty podczas oficjalnych zawodów

Dla klubu wszystko

Pomiędzy egzaminami przyjeżdża na zawody ligowe do Lublina, aby reprezentować swój ukochany klub i nie zawieść pozostałych członków zespołu. Oczywiście wygrywa skok w dal oraz biega sztafetę 4×100 m i wraca do Warszawy, aby kontynuować egzaminy. Uważam, że niewiele osób potrafi podjąć taką decyzję, będąc przytłoczony presją egzaminów i ewentualną oceną, gdyby się nie udało. Ale Mariola nie tylko miała w nogach, więc na wysokiej pozycji została przyjęta na tę uczelnię. Szkoda, że egzaminy trwały dość długo i forma w końcu spadła nisko. Pomimo tego, po powrocie do Hrubieszowa nie odpuszcza sezonu i nadal trenuje.

Najlepszy start na zawodach mistrzowskich

W końcu bierze udział w Warszawie w Mistrzostwach Polski Juniorek, wchodzi do finału i tam wynik 5.70 pozwala jej zająć wysoką 5. pozycję (1. G. Jarząb – 5.90, 2. H. Marcinkowska – 5.84, 3. E. Klimaszewska – 5.75), czyli jej rekordowy wynik dałby medal.

Sukces, ale już dla AWF Warszawa

We wrześniu wyjeżdża do Warszawy, aby kontynuować naukę na AWF. Reprezentując tę uczelnię podczas warszawskiej „Versoviady” wygrywa skok w dal. Zdobywa w tej konkurencji brązowy medal podczas Mistrzostw Warszawy. Z kolei, 1.10. podczas Międzyuczelnianych Mistrzostw Polski we Wrocławiu, też wygrywa tę konkurencję wynikiem 5.73 i sztafetę 4 x 100 m.

Ostatni start w barwach Unii Hrubieszów

Trzy dni później po raz ostatni reprezentuje Unię Hrubieszów w Sierakowie podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS zdobywa ponownie złoty medal wynikiem 5.54, a w skoku wzwyż jest tuż za podium z rezultatem 1.50. W związku z likwidacją powiatu nie przewidziano funduszów, aby przeprowadzić powiatowy plebiscyt za sezon 1975, ale zorganizowano plebiscyt na najlepszych sportowców nowo powstałego województwa zamojskiego, w którym na 4 pozycji znalazła się Danuta Mariola Zawadzka. W 1976 r. została w dowód uznania za dotychczasowe osiągnięcia sportowe zaproszona do macierzystej Szkoły Podstawowej w Werbkowicach (nauczyciel wf p. Andrzej Malicki). Ten czas spędziła tam bardzo miło, o czym przypomina jej z tej okazji otrzymany dyplom.

W barwach SZS – AZS Warszawa

Do nowego sezonu – 1976 rozpoczyna treningi pod okiem trenera SZS – AZS Warszawa Wiesława Czwórnoga, zmienia również barwy, przechodząc do tego klubu. Jest pełna nadziei, jak i jej były trener z dalekiego Hrubieszowa, że nadchodzący sezon pozwoli jej spokojnie przeskakiwać 6 metrów. W lutym 1976 r. w Międzynarodowych Halowych Mistrzostwa Polski odbytych w Warszawie wywalcza 7 pozycję z rezultatem 5.78 (1. L. Panajotowa Bułgaria 6.18, 2. Reeve Sue Wlk. Brytania 6.14). W czerwcowym mityngu w Warszawie zajmuje 3 pozycję osiągając odległość 5.62, co dało jej 3 miejsce i proporczyk. Za to zdobywa złoty medal podczas Mistrzostw Warszawy. Rywalizuje również w Międzynarodowym Memoriale im. Józefa Żylewicza w Gdańsku.

Drużynowe Vice Mistrzostwo Polski i rekord życiowy

Razem z zespołem SZS – AZS Warszawa zdobywa w rywalizacji drużynowej tytuł wicemistrza Polski (1. Górnik Zabrze, 3. Gwardia Warszawa). Dnia 21.08.1976 r. podczas zawodów w Warszawie osiąga rekordową odległość w skoku w dal – 6.02, który okazał się oficjalnie najlepszym w jej historii sportowej.

Drużynowe Mistrzostwo Polski

Trenuje nadal solidnie, w okresie zimowym 1977 r. startuje w Halowych Mistrzostwach Polski w Zabrzu zajmując miejsce poza pierwszą szóstką (1. K. Kurkianiec – 6.01). W Sopocie 15.05.1977 r. uzyskuje swój najlepszy wynik sezonu, czyli 5.91. Za to odnosi sukces w zawodach ligowych, ponieważ jej drużyna AZS Warszawa zdobywa tytuł Mistrza Polski.

Zmiana trenera

Do nowego sezonu 1978 przygotowuje się pod kierunkiem młodego trenera Janusza Merwy (obecnie trener m.in. Małgorzaty Trybańskiej w dal – 6.80, trójskok 14.44 – rekord Polski), niestety jej najlepszy wynik sezonu to 5.69 m, który ją zniechęca do dalszych wytężonych treningów.

Różne

– Będąc zawodniczką ważyła około 59 kg przy wzroście 1.70.

– W 1987 roku otrzymała Srebrną Odznakę Honorową LZS, a w 2005 r. dyplom za działalność na rzecz hrubieszowskiego sportu z okazji 60 lat powojennego sportu.

– W 1979 r. kończy Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie uzyskując tytuł magistra oraz trenera lekkiej atletyki II klasy.

– Po studiach, nastąpił ślub z zapaśnikiem KS „Drukarz” Warszawa Markiem Trochimczukiem i podejmuje pracę w Szkole Podstawowej nr 231 w Warszawie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Prowadzi również zajęcia poza lekcyjne w ramach Szkolnego Klubu Sportowego z koszykówki, lekkiej atletyki, siatkówki, tenisa stołowego.

– W 1982 r. przenosi się do Szkoły Podstawowej nr 308 w Warszawie. Oprócz wf prowadzi zajęcia również w ramach SKS z koszykówki i lekkiej atletyki.

– W 1996 r. podejmuje pracę w Zespole Szkół nr 19 w Warszawie również w roli nauczyciela wf. Podczas SKS prowadzi zajęcia z chłopcami w kosza, z dziewczętami aeorobik, pełni rolę opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz koła Wolontariatu.

– W 2001 r. ukończyła Studia podyplomowe o kierunku „Wychowanie fizyczne i zdrowotne”.

– We wspomnianej ostatniej szkole pracuje do 2007 roku i przechodzi na emeryturę.

– Mąż Marek dodatkowo amatorsko biegał. W 1982 roku uczestniczył w IV Maratonie Pokoju w Warszawie, za co trzymał medal, z którego jest bardzo dumny.

– Syn Rafał od kilu lat trenuje biegi w amatorskiej grupie ”Nike” w Warszawie, oto jego wyniki:
5 km – 20:18 – maj 2010
10 km – 45:27 – maj 2010
15 km – 1:09:42 – 2009
półmaraton – 1:39:45 – 2009
25 km – 2:03:01 – 2009
Maraton warszawski – 4:09:59 – 2009

– Synowa Olga również biega w tej samej grupie, jej wyniki:
5 km – 27:51 – maj 2010
10 km – 1:02:59 – 2009

– Córka Joanna działała aktywnie w harcerstwie, a na studiach trenowała koszykówkę, teraz regularnie uczestniczy w zajęciach sportowych.

– Obecnie Danuta Mariola Trochimczuk wróciła do pracy w roli nauczyciela wychowania fizycznego.

OSIĄGNIĘCIA sportowe:

Danuty Marioli Zawadzkiej – Trochimczuk

W barwach Unii Hrubieszów:

Zawody:
– Udział w V Ogólnopolskich Igrzyskach Letnich Młodzieży Szkolnej w Szczecinie w 1970 r.;
– Udział w II Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1971 r.;
– Udział w III Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1973 r. w Krakowie;
– SREBRNY MEDAL w skoku w dal – 5.54 i 7. w skoku wzwyż – 1.50, podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w 1973 r. w Szczecinku;
– ZŁOTY MEDAL w skoku w dal podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w 1974 r. w Wiśle;
– ZŁOTY MEDAL w skoku w dal – 5.54 i 4. miejsce w skoku wzwyż – 1.50 podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w 1975 r. w Sierakowie;
– V miejsce w skoku w dal – 5.70 podczas Mistrzostw Polski Juniorek w 1975 r. w Warszawie;

Rekordy:

– Rekordzistka województwa lubelskiego w skoku w dal – 5.72 do lat 17-tu w 1973 r.;
– Rekord Polski Zrzeszenia LZS w kategorii juniorek (do lat 19) w skoku w dal – 5.84 w 1974 r.;
– Rekordzistka województwa lubelskiego w skoku w dal – 5.84 w kategorii juniorek w 1974 r.
– Wyrównany rekord Polski Zrzeszenia LZS w kategorii juniorek w skoku w dal – 5.84 w 1975 r.;
– Wyrównany rekord województwa lubelskiego w skoku w dal – 5.84 w kategorii juniorek (do lat 19) w 1975 r.

Plebiscyty

Województwa lubelskiego LZS:

– W IX Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS za rok 1971 – 8 miejsce;
– W XI Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS za sezon 1973 – 6 miejsce;
– W XII Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Zrzeszenia LZS Województwa Lubelskiego za sezon 1974 – 7 lokata.

Województwa zamojskiego:

– Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Województwa Zamojskiego za sezon 1975 – 4 pozycja;

Powiatu hrubieszowskiego:

– W II Plebiscycie ma 10-ciu Najlepszych Sporowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1970 – 2 miejsce;
– W III Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1971 – 2 miejsce
– W IV Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1972 – 9. pozycja;
– W V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1973 – 1 miejsce;
– W VI Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1974 – 4 pozycja;

Powiatu hrubieszowskiego LZS:

– W III Plebiscycie na 10 – ciu Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego Zrzeszenia LZS za sezon 1970 – 3 miejsce;
– W IV Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1971 LZS – 2 miejsce;
– W V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego LZS za sezon 1972 – 6. miejsce;

W barwach AZS Warszawa lub uczelni AWF

– „Versoviada” w 1975 r. wygrywa skok w dal;
– Brązowy medal podczas Mistrzostw Warszawy w 1975 r.;
– Podczas Międzyuczelnianych Mistrzostw Polski we Wrocławiu w 1975 r., skok w dal – 5.73 i sztafeta 4 x 100 m – 1 miejsca;
– W 1976 r. w Międzynarodowych Halowych Mistrzostwa Polski w Warszawie wywalcza 7 pozycję w skoku w dal z rezultatem 5.78;
– Złoty medal podczas Mistrzostw Warszawy w 1976 r. w skoku w dal;
– Razem z zespołem SZS – AZS Warszawa zdobywa w rywalizacji drużynowej tytuł wicemistrza Polski w roku 1976 r.
– Udział w Halowych Mistrzostwach Polski w Zabrzu w 1976 r.
– Razem z zespołem AZS Warszawa zdobywa w rywalizacji drużynowej tytuł mistrza Polski w roku 1977 r.
– Czołowe miejsca w licznych ogólnopolskich mityngach.

PROGRESJA WYNIKÓW:

Skok w dal

1970 4.85
1971 4.86
1972 5.31
1973 5.72 (55)
1974 5.84 (40)
1975 5.84 (33)
1976 6.02 (19)
1977 5.91 (40)
1978 5.69 (68)

W nawiasie – miejsca w tabeli najlepsze w Polsce.

Inne rekordy życiowe:

60 m – 7,9 (1973 r.)
100 m – 12,6 (1975)
200 m – 26,8 (1974)
skok wzwyż – 1.60 (1973)
100 m p.pł. – 16,2 (1973)

***

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)