Koło Gospodyń Wiejskich w Jankach powstało w 1965 roku, a pierwszą przewodniczącą, jak wynika z relacji najstarszych mieszkanek wioski została Felicja Rucińska. Inne źródła mówią, że od 1965 roku przewodniczącą była Halina Główka a następnie Bernadeta Sarzyńska.
Trochę historii…
Koło Gospodyń Wiejskich w Jankach powstało w 1965 roku, a pierwszą przewodniczącą, jak wynika z relacji najstarszych mieszkanek wioski została Felicja Rucińska. Inne źródła mówią, że od 1965 roku przewodniczącą była Halina Główka a następnie Bernadeta Sarzyńska. KGW Janki liczyło wówczas 30 członkiń. Panie od początku aktywnie uczestniczyły w pracach Koła. Organizowały kursy i szkolenia: kroju i szycia, gotowania, masarski, cukierniczy. Wspólnie ze strażakami wystawiały sztuki teatralne. Prowadząc działalność kulturalną organizowały Choinkę, Dzień Kobiet i zawsze pamiętają o Dniu Dziecka i Dniu Seniora. Od dawna uczestniczą w różnych konkursach. Biorą czynny udział w uroczystościach gminnych: Dniu Samorządu Terytorialnego czy Dożynkach. W tych ostatnich często zajmują wysokie lokaty w konkursie na Najładniejszy wieniec dożynkowy, trzeba też dodać, że już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia jeździły ze swoim wieńcem na Ogólnopolskie Dożynki do Warszawy.
Są dumne z Izby Regionalnej, którą urządziły wspólnie z Rada Sołecką.
Od 1977 roku przewodniczącą była Jadwiga Bernard, później Danuta Pieńkosz, Bożena Żeromska i Maria Kwiatkowska. Obecnie grupą 22 Pań kieruje Jolanta Dąbrowska.
Z okazji Jubileuszu Panie otrzymały Listy Gratulacyjne z rąk przewodniczącej Gminnej Rady Kobiet w Hrubieszowie Ireny Czerwińskiej i przewodniczącej Roztoczańskiej Rady Kobiet RZRKiOR w Tomaszowie Lubelskim na teren powiatu hrubieszowskiego Danuty Hojda, Nagrodę dla Koła przyznał wójt gminy Hrubieszów Jan Mołodecki i przewodniczący Rady Gminy Hrubieszów Jerzy Fedorczuk.
Uroczystość uświetnił występ zespołu „Czerwona Jarzębina” z Moroczyna i Kabaret z Moniatycz.
info i fot. UG Hrubieszów