15 września 2024

Alojzów: Wycieczka do Warszawy

W dniach 6 – 8 listopada, odbyła się wycieczka uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie wraz z opiekunami do Warszawy.

Reklamy

 

Zaraz po przybyciu do stolicy spacerowaliśmy wraz z Panem przewodnikiem Remigiuszem Polskim Ogrodem Saskim, Placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem podziwiając piękno architektury w blasku jesiennego słońca. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści i ciekawostek historycznych dotyczących Grobu Nieznanego Żołnierza oraz Pałacu Prezydenckiego.

Następnie dotarliśmy do Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie w gmachu Sejmu mieliśmy okazję wysłuchać wykładu na temat historii polskiego parlamentaryzmu, następnie zwiedziliśmy wnętrza budynku, które na co dzień można oglądać wyłącznie w telewizji. Oczywiście była również okazja, aby zasiąść w prawdziwych ławkach poselskich i poczuć się jak parlamentarzysta.

Reklamy

Po pysznym posiłku przejechaliśmy do Wilanowa na spacer po Królewskich Ogrodach Światła. Plenerowa instalacja jest jedną z największych warszawskich atrakcji sezonu jesiennego – zimowego, która po zmroku zachwycała każdego z nas.

Po bardzo aktywnym i atrakcyjnym dniu dotarliśmy do hotelu Aramis, gdzie zostaliśmy zakwaterowani i mieliśmy czas na odpoczynek. Lokalizacja i termin wyjazdu sprzyjała spokojowi, o który nie jest tak łatwo w Warszawie.

Reklamy

Drugi dzień naszego wyjazdu również obfitował w wiele atrakcji. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie z wielkim zaciekawieniem samodzielnie testowaliśmy zaawansowane technologie i multimedia, ale także proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat.

Następnie przeszliśmy do Planetarium na seans pt. „Kosmiczna wyprawa”, w trakcie którego wirtualnie podróżowaliśmy po odległych galaktykach. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego. Interaktywny sposób poznawania tego niezwykłego miejsca dostarczył ciekawych informacji dla miłośników historii, oraz okazał się dla wielu z nas wielkim przeżyciem ukazującym grozę każdego dnia powstania.

Po krótkim odpoczynku podczas obiadokolacji udaliśmy się do Polskiej Opery Królewskiej na sztukę pt. „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Dostarczyła nam ona wielu artystycznych doznań, o których dyskutowaliśmy całą drogę powrotną do hotelu.

Trzeciego dnia po wykwaterowaniu mieliśmy zapewniony panoramiczny przejazd ulicami Warszawy obfitujący w wiele ciekawostek związanych ze stolicą. Dojechaliśmy do najwyższego budynku w Polsce, czyli Pałacu Nauki i Kultury na krótkie zwiedzanie, po czym mieliśmy czas wolny na zakup pamiątek i przygotowanie się do drogi powrotnej.

Uczestnikom wycieczki bardzo podobał się wyjazd do Warszawy. Podczas całego pobytu widać było zaciekawienie i radość na wszystkich twarzach. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas zachęci nas do częstszych wyjazdów służących integracji oraz poznawaniu kolejnych dużych miast i małych zakątków naszego pięknego kraju.

 

Relację przygotowała:

Diana Duliban – instruktor terapii zajęciowej w pracowni preorientacji zawodowej

fot. OREW