20 kwietnia 2024

Bezpłatne badania dla rolników

Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. To druga obok boreliozy groźna choroba przenoszona przez kleszcze. Z uwagi na charakter pracy, rolnicy obok leśników są jedną z najbardziej narażonych na ryzyko zachorowania grup zawodowych.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Projekt w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych skierowany jest do

rolników

leśników

weterynarzy

pracowników służb mundurowych

wszystkich osób, które mogą być potencjalnie narażone na szkodliwe czynniki biologiczne obecne w środowisku pracy, miejsca zamieszkania czy rekreacji.

­

W ramach programu uczestnicy będą mogli bezpłatnie wykonać następujące badania:

badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą ELISA w klasie IgM i IgG;

badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą Western Blot w klasie IgM i IgG;

badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy metodą ELFA w klasie IgM i IgG oraz awidność IgG u osób dodatnich w klasie IgG;

badania serologiczne w kierunku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) metodą ELISA w klasie IgM i IgG lub badania poziomu przeciwciał klasy IgG u osób zaszczepionych przeciw KZM.

­

W zakresie badań środowiskowych uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego wykonania badań kleszczy oraz gleby:

badania kleszczy usuniętych ze skóry na obecność bakterii Borrelia burgdorferi (czynnika etiologicznego boreliozy) oraz Borrelia miyamotoi;

badania próbek gleby (z pól uprawnych, ogrodów, tuneli, sadów) w kierunku wykrywania żywych jaj pasożytów jelitowych: Trichuris spp. Ascaris spp. i Toxocara oraz bakterii Salmonella, a także oznaczanie ogólnej liczby bakterii, w tym fekalnej grupy coli.

­

Więcej informacji na stronie: www.npz.imw.lublin.pl

­

(info, grafika: UG Hrubieszów)


Zobacz też:

Z cyklu muzyczne perełki z Gminy Werbkowice: Od „Białego Misia” do „Ona by tak chciała być tu ze mną…” (ZDJĘCIA, WIDEO)

Z cyklu muzyczne perełki z Gminy Werbkowice: Od „Białego Misia” do „Ona by tak chciała być tu ze mną…” (ZDJĘCIA, WIDEO)


LubieHrubie na Instagramie