22 stycznia 2025

Gimnazjaliści z Moniatycz na Jasnej Górze

W czwartek 09.10.2014r. grupa 22 uczniów klasy trzeciej Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach wraz z nauczycielami: p. Elżbietą Zając, p. Anną Kosakowską i ks. Maciejem Nizio, udała się na XIV Pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Świętymi Bądźcie” i było dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

Reklamy

 

Punktem kulminacyjnym pielgrzymowania była uroczysta Msza Święta o godz. 11:00 sprawowana pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz ks. Biskupa Henryka Tomasika.„Jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II” – powiedział w homilii abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski podkreślił, że: „Szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II mają szczególny powód do radości. „To spotkanie jest waszym podziękowaniem za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia” Dodał, że gdy popatrzymy na nauczanie Jana Pawła II dotyczące szkoły i nauczania, to zauważymy, że koncentruje się ono na trzech tematach: prawdzie, tożsamości kulturowej, historycznej i religijnej oraz na służbie na rzecz społeczeństwa.

Arcybiskup przypomniał, że także dzieci należące do wspólnoty chrześcijańskiej mają w niej swoje prawa i obowiązki. „Dla chrześcijanina punktem odniesienia dla wyborów moralnych nie jest opinia publiczna, tradycja, to że wszyscy tak robią, a nawet nie jest nim prawo czysto ludzkie, dla chrześcijanina punktem odniesienia jest jego indywidualny i wspólnotowy związek z Jezusem”- powiedział arcybiskup.

Reklamy

Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II, który odtąd towarzyszyć będzie wszystkim większym uroczystościom Rodziny Szkół.

Na zakończenie Eucharystii młodzi wypowiedzieli Akt Zawierzenia szkół Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram wystosowany do papieża Franciszka. Uczniowie zapewnili w nim, że ich modlitwa na Jasnej Górze jest zawierzeniem Maryi Królowej Polski na wzór św. Jana Pawła II i deklaracją wiary młodego pokolenia.

Reklamy

Tegoroczna pielgrzymka była okazją do szczególnej modlitwy w intencji pokoju na świecie. Dzieci podkreśliły, że „za przyczyną św. Jana Pawła II chcą modlić się o pokój na świecie, o to, by dzieci w krajach innych mogły też chodzić do szkoły, by miały takie życie jak one, by mogły cieszyć się życiem”. Wszyscy młodzi uczestnicy pielgrzymki, a było ich ok. 25 tysięcy, otrzymali pamiątkowe znaczki pielgrzymkowe, różańce i obrazki z koronką do Bożego Miłosierdzia wraz z zachętą do jej odmawiania. Jako wyraz wdzięczności za św. Jana Pawła II młodzi złożyli swoją cegiełkę na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Po mszy świętej nasi gimnazjaliści udali się do Kaplicy Matki Bożej, aby indywidualnie pomodlić się w swoich intencjach i przejść na kolanach wokół Cudownego Obrazu. Jest to ikona przedstawiająca Maryję-Matkę Boga z Dzieciątkiem Jezus. Prawdopodobnie namalowana została przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. W skupieniu i z dużym zainteresowaniem wszyscy zwiedzali również klasztorne muzea.

W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili słynne ruiny zamku w Olsztynie.

Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych na trwałe wpisana w krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Górujące nad Olsztynem ruiny pochodzą z XIV w. Zamek został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego i należał do przygranicznych warowni małopolskich. Od czasu najazdu Szwedów w 1655 r. popadał w ruinę. Podobnie, jak i wielu innym tego typu budowlom, także temu zamkowi towarzyszą liczne legendy o straszących duchach i zjawach. Z duszą na ramieniu, mimo późnej pory, wszyscy chętnie zwiedzili tajemnicze ruiny zamku.

Z pewnością pielgrzymka na Jasną Górę na zawsze pozostanie w naszych sercach, jako jedno z najwspanialszych przeżyć. Będąc tutaj można było doświadczyć niesamowitej jedności wspólnoty szkół noszących imię Świętego Patrona. Był to piękny czas modlitwy, jak również wzajemnego ubogacenia siebie poprzez wspólne pielgrzymowanie.