Gimnazjaliści z Moniatycz na Lubelskim Festiwalu Nauki

Dnia 21.09.2015 r. grupa około pięćdziesięciu uczniów z Zespołu Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II uczestniczyła w XII edycji lubelskiego festiwalu, który w tym roku odbywał się pod hasłem: Nauka drogą do Nobla.

Reklamy

 

Dzięki zaangażowaniu naszych nauczycielek: p. A. Nocek i p. M. Sobczuk po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w pokazach i warsztatach przygotowanych przez lubelskie uczelnie oraz placówki naukowe.

W planie wycieczki znalazł się m.in. bardzo interesujący pokaz pt. „Bez wybuchu dzień stracony”. Chemicy z UMCS – u zademonstrowali nam niezwykle widowiskowe doświadczenia, których głównym celem było zainicjowanie wybuchu z wykorzystaniem różnych związków chemicznych.

Największe wrażenie zrobił na nas widok gwałtownego spalania, które spowodowała kropelka gliceryny. Podczas warsztatów „I ty możesz zostać immunologiem” widzieliśmy to, czego nie można ujrzeć gołym okiem, czyli różne hodowle komórek.

Ponadto uczestniczyliśmy również w pokazach przygotowanych przez pracowników KUL – u: „Starożytność chińska – wynalazki, które zmieniły świat”, „Od maszyny Turinga do superinteligencji”, „Jeździec i słoń, czyli jak poskromić słonia, aby osiągnąć zamierzony cel”.

Jedną z ciekawszych atrakcji wycieczki okazało się obejrzenie spektaklu muzycznego przygotowanego przez studentów KUL-u pod wymownym tytułem Moria. Uwspółcześniona wersja historii o Abrahamie wszystkim widzom bardzo się spodobała.

Lubelski Festiwal Nauk dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy w nim uczestniczyć.

 

 

GG w Moniatyczach