17 kwietnia 2024

Gmina Dołhobyczów: Amunicja, granat i pocisk artyleryjski w domu 55-latka

Hrubieszowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który na terenie swojej posesji przechowywał materiały wybuchowe, pocisk artyleryjski, granat oraz ponad 150 sztuk amunicji pochodzące prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej. Policjanci znaleźli także wykrywacz do metali.

 

Wczoraj hrubieszowscy kryminalni weszli na jedną z posesji w gm. Dołhobyczów. Z posiadanych informacji wynikało, że właściciel posesji może posiadać amunicję oraz inne nielegalne znaleziska.

Podczas przeszukania zabudowań 55-latka policjanci odnaleźli amunicję strzelecką różnego kalibru w ilości 154 sztuk, własnoręcznie wykonany przez mężczyznę wykrywacz do metali oraz granat F1 i pocisk artyleryjski pochodzące prawdopodobnie w okresu II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego policjanci zabezpieczali niewybuchy.

55-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. Za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

***

 

Przy tej okazji przypominany jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 

źródło i fot. KPP Hrubieszów (E.K.)