23 maja 2024

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 4

Od kilku lat miałem w głowie coś, co by pozwoliło na zatrzymanie w pamięci tych, którzy dla rozwoju i sukcesów hrubieszowskiego sportu poświęcili tak wiele, że byłoby szkoda, aby przeszli w niepamięć. Udało się! Odsłonięcie aż 42 portretów nastąpiło 15.12.2017 r. podczas gali z okazji Jubileuszu 95 lat hrubieszowskiego sportu.

 

Dlatego dziękuję wszystkim za wsparcie i pomoc w realizacji pomysłu na czele z Burmistrzem Miasta Tomaszem Zającem z ekipą, także dyrektorowi HOSiR Markowi Watrasowi z załogą! Jednocześnie informuję, że liczba portretów może uleć powiększeniu w miarę… potrzeb i zasług.

 

95 lat hrubieszowskiego sportu

 

Portrety:

 

22. Szymański Lech Feliks

Długoletni Hrubieszowski Lekarz Sportowy w latach 1956 – 2000. Działacz sportowy.


23. Kern Artur

Dwukrotny halowy rekordzista Polski na dystansie 5000 m (14:09,89 – Boston 2007). Halowy mistrz Polski (3000 m – 2016). Czterokrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski w biegach ulicznych. Mistrz świata (2015) i Europy (2017) weteranów M35 na dystansie 1500 m. Zwycięzca w wielu biegów ulicznych i przełajowych międzynarodowych i ogólnopolskich. Trener sekcji lekkoatletycznej MKS Unia Hrubieszów.


24. Wiesław, Marek i Łucja Watras

Wybitne sportowo rodzeństwo z Hrubieszowa. Członkowie kadry narodowej w biegach wytrzymałościowych.

Wiesław, na Uniwersjadzie (Rzym 1976) wywalczył 5 miejsce na 5000 m – 13:49,83. Rekordzista Polski w sztafecie 5x1500m. Dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.

Marek, jako junior czterokrotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych. W barwach Polski zajął  9 miejsce na dystansie 3000 m w Międzynarodowych Zawodach Przyjaźni. Rekordzista Polski juniorów młodszych na dystansie 10 000 m. Dyrektor HOSiR i Unii Hrubieszów. Prezes OZLA w Zamościu i Unii Hrubieszów.

Łucja czołowa juniorka kraju, podczas studiów reprezentowała Skrę Warszawa w rywalizacji ekstraligi. Działacz społeczny, radna Miasta Hrubieszów.

 

25. Nieradko Antoni

Najlepszy w historii hrubieszowskiego pływania. Mistrz i rekordzista województwa lubelskiego a trenował na Huczwie. Uczestnik Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży (1964). Wieloletni piłkarz ręczny Unii Hrubieszów.

 

26. Cisło Marian

Piłkarz Unii Hrubieszów (1969 – 1978) i jeszcze dłużej trener I zespołu i grup młodzieżowych sekcji piłki nożnej tego klubu oraz innych. Pomysłodawca i organizator turnieju piłkarskiego „Kto Lepszy”. Sędzia i współorganizator zawodów w wielu dyscyplinach sportowych z tenisem stołowym na czele. Radny Miasta Hrubieszów i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie.

 

27. Lebiedowicz Henryk

W latach młodzieńczych z powodzeniem uprawiał biegi wytrzymałościowe rywalizując na arenie ogólnopolskiej szczególnie w biegach przez przeszkody. Po studiach w Unii Hrubieszów na wysokim poziomie szkolił lekkoatletów, aby od 1982 roku reaktywować sekcję podnoszenia ciężarów. W tej dyscyplinie jego zawodnicy wielokrotnie stawali na podium zawodów ogólnopolskich w różnych kategoriach wiekowych i w zmaganiach ligowych. Sędzia klasy międzynarodowej i spiker wielu imprez wojewódzkich, krajowych oraz Mistrzostw Europy. Jest organizatorem wielu zawodów rangi mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Wiceprezes i szef sędziów OZPC w Lublinie.

 

28. Nowak Dawid

Wychowanek sekcji piłki nożnej Unii Hrubieszów. Ośmiokrotnie wystąpił w reprezentacji Polski (2008 – 2011). W latach 2005 – 2013 rywalizował w barwach GKS Bełchatów w ramach polskiej ekstraklasy (2 miejsce w sezonie 2006/07). Udział w Finale Pucharu Ekstraklasy i Superpucharze Polski (2006/2007) oraz eliminacjach Pucharu UEFA (2007/2008). Następnie reprezentował Cracovię (2013/2015). Od sierpnia 2016 zawodnik klubu Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Od lipca 2017 piłkarz pierwszoligowej Puszczy Niepołomice.


Cdn…

 

***

 

Lista osób na portrety z okazji Jubileuszu 95 lat hrubieszowskiego sportu:

 

1. Jan Kanty Józef Tadeusz Pawłowicz

Duławski Leon

Dobrzański Henryk „Hubal”

Starykiewicz Michał

Szeląg Lucjan

Weremko Antoni

Czapko Roman

Korczak Wiesław i Korczak Jan

Stasiuk Wiktor

10. Swatowski Stanisław

Kulczyński Andrzej

Greszeta Andrzej

Kitlińska Janina Ewa

Mizdal Ewa

Fedaczyński Rafał

Kiełbowicz Tomasz

Rybak Janusz

Musur Ewa

Kitliński Piotr i Kitliński Marek Hubert

20. Urbaniak Arkadiusz

Nowosad Tadeusz

Szymański Lech Feliks

Kern Artur

Wiesław, Marek i Łucja Watras

Nieradko Antoni

Cisło Marian

Lebiedowicz Henryk

Nowak Dawid

Buczak Jan Józef

30. Lebiedowicz Zbigniew i Lebiedowicz Jan ps. „Bambo”

Muzyczuk Małgorzata

Lalik Sylwia

Paczos Maria

Ulidowska – Helbik Marzanna

Wodziński Leon

Wąsiel Józef

Kondziołka Marcin

Mirosław i Krzysztof Dąbrowscy

Wojciechowski Łukasz

Machometa Monika

40. Dorota Fojcik – Brzozowska,

Ufnal Magdalena

42. Kitliński Marek Ambroży

 

Są to działacze, zawodnicy, trenerzy, sędziowie żyjący i Ci, co odeszli powołani do reprezentacji Niebiańskiej!!!

 

Uwaga!

Kolejność portretów przypadkowa!

 


Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Portrety i logo zaprojektował oraz wykonał Łukasz Kłoda
Zobacz też:

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 1 

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 2

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 3