3 marca 2024

Gmina Hrubieszów: „Prowadził” ich Staszic

„Stanisław Staszic i Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie”, to tytuł XIV konkursu organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach dla uczczenia pamięci wielkiego Polaka a zarazem naszego wielkiego dobroczyńcy. Konkurs ma także na celu krzewienie i rozwijanie wiedzy o Stanisławie Staszicu i TRH.

Reklamy

 

Ks. Stanisław Staszic tworząc fundację Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie obdarował zrzeszonych chłopów ziemią i stworzył im warunki do mądrego gospodarowania i godnego życia.

W tym roku podążaliśmy śladami jakie pozostawił  Staszic i jakie zostały po Towarzystwie, a także jakie naznaczyli mu wdzięczni mieszkańcy Ziemi Hrubieszowskiej.

Reklamy

Drużyny Turniejowe odpowiadały na pytania a później szukały potwierdzenia w terenie. Konkurs przybrał więc charakter wędrownego. Przejeżdżając przez Odletajkę, Jarosławiec, Uchanie, Staszic, Hrubieszów, Dziekanów i Szpikołosy uczestnicy konkursu szukali m.in. wsi utworzonej  po wykarczowaniu teratyńskich lasów, charakterystycznych liter umieszczonych na portyku zajazdu w Jarosławcu, pochówku ostatniego z dziedzicznych prezesów TRH na cmentarzu w Uchaniach, okolicznych pomników wystawionych Staszicowi i jak uczczono dziedzicznych prezesów TRH Grotthusów. W Hrubieszowie, przy pomniku Staszica napisali krótki test a później spacerowali wzdłuż miejsc, które noszą jego imię. Na koniec zatrzymali się przy siedzibie Rady Gospodarczej i grobowcu Grotthusów w Dziekanowie a naukową podróż zakończyli przy tutejszym pomniku Stanisława Staszica.

I tak przejechaliśmy przez większość dawnej staszicowskiej gminy. Po powrocie do GOK-u w Wołajowicach podsumowano konkurs.

W kategorii szkoły podstawowe: I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Moniatyczach, II miejsce Szkoła Podstawowa w Czerniczynie zaś III Świetlica Wiejska w Czerniczynie, natomiast w kategorii gimnazja I miejsce zdobyło Gminne Gimnazjum w Moniatyczach a II Gminne Gimnazjum w Kozodawach.

Konkurs odbył się 24 maja 2015r.info i fot. UG Hrubieszów