5 listopada 2024

Gmina Mircze: Nadbużański Tropem – Rowerem Wśród Natury [ZDJĘCIA]

Rekreacyjny rajd rowerowy, smaczna kuchnia i świetna zabawa – tak najkrócej można opisać wydarzenie, które odbyło się 7 sierpnia w Kryłowie.

Reklamy

Wójt Gminy Mircze Marta Małyszek, Prezes Polskiego Związku Łowieckiego Zarząd Okręgowy w Zamościu Wojciech Adamczyk oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Mircze Paweł Zawiślak w asyście sygnalistów myśliwskich otworzyli imprezę pod nazwą „Nabużańskim Tropem – Rowerem Wśród Natury” – drugą edycję promującą Gminę Mircze, leśnictwo, łowiectwo ochronę przyrody i kuchnię myśliwską.

Uczestnicy rajdu rowerowego mogli poczuć się, jak na tradycyjnym polowaniu myśliwskim. Przed startem sygnaliści myśliwscy oznajmili początek polowania, a uczestnicy rajdu mieli za zadanie nie tylko pokonanie 37 kilometrowej trasy, ale również „ustrzelenie” jak największej liczby zwierzyny łownej przy pomocy aparatów fotograficznych.

Reklamy

Pierwsi kolarze pojawili się na mecie po niespełna dwóch godzinach, a spośród pierwszych 30 uczestników wyłonieni zostali najlepsi „myśliwi”. Królową polowania została Anna Sokołowska, Królem Polowania Kamil Martyniuk, wicekrólową Beata Mitura, a wicekrólem Kazimierz Turczanik. Przyznane zostały również nagrody w kategorii Królowej i Króla Pudlarzy (najmniejsza liczba „ustrzelonej” zwierzyny), które otrzymali Urszula Watras i Marek Kociach. W kategorii drużynowej zwyciężyli Magdalena Bartyzel – Zirebiec, Paweł Zirebiec i Marek Watras.

Nagrody w rajdzie rowerowym ufundowała Gmina Mircze oraz Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy Zamość. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pakiety startowe ufundowane przez Gminę Mircze i Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Reklamy

Do konkursu kulinarnego zgłosiło się 11 kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Mircze, które przygotowały potrawy w dwóch kategoriach, potrawa z dziczyzny i potrawa tradycyjna. Komisja konkursowa zmierzyła się z nie lada wyzwaniem, kosztując liczne potrawy przygotowane przez uczestników, z których bardzo trudno wyłonić było zwycięzców. Ostatecznie członkowie komisji zdecydowali, że przyznają 3 pierwsze miejsca w obu kategoriach.

W kategorii potrawa z dziczyzny najwyżej ocenione zostały:

– Ragout z sarny – KGW Kryłów

– Boczek z dzika – KGW Modryń Kolonia

– Szarpany jeleń – KGW Modryń

Dodatkowo w tej kategorii wyróżnione zostały pierogi z mięsem i podrobami z sarny w wykonaniu KGW Stara Wieś oraz pasztet z sarny przyrządzony przez KGW Marysin.

W kategorii potrawa tradycyjna komisja nagrodziła:

– Proziaki – KGW Kryłów

– Drożdzówki z jagodami – KGW Modryń Kolonia

– Chleb ze smalcem – KGW Wereszyn.

Wszyscy laureaci oraz uczestnicy konkursu kulinarnego otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Gminę Mircze.

Nadleśnictwo Mircze przygotowało i przeprowadziło konkurs wiedzy z zakresu łowiectwa, leśnictwa i ochrony przyrody, w którym wzięło udział 14 osób w 3 kategoriach wiekowych: do lat 12, 13 – 17 lat oraz dorośli. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Mircze.

Na wydarzeniu nie zabrakło części rozrywkowej – na kryłowskiej scenie wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mirczu: Nadbużańskie Echo, Szychowianki, Arabeska i Kapela Mirecka. Animacje oraz zumbę dla dzieci poprowadziła Animatorka Inka. Wieczorną część rozpoczął klimatycznym koncertem Waldemar Kondraciuk, a zakończył góralskim akcentem zespół Baciary.

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji: Koła Gospodyń Wiejskich z Kryłowa, Ochotniczych Straży Pożarnych z Kryłowa, Smoligowa i Szychowic, Spółki Mir-Eko z Mircza, pracowników Urzędu Gminy Mircze, Nadleśnictwa Mircze, Gminnego Ośrodka Kultury w Mirczu oraz członków kół łowieckich z terenu okręgu zamojskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Mircze, Nadleśnictwo Mircze, Lasy Państwowe, Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy Zamość ZO PZŁ Zamość.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie. Lubelskie „Smakuj życie!”.

­

­

(źródło i fot. GOK Mircze)


Zobacz też:

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Mircze [ZDJĘCIA]

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Mircze [ZDJĘCIA]