23 grudnia 2024

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rubież” na gdańskich obchodach Święta Niepodległości

Dnia 11 listopada 2017 Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rubież”; Pododdział „Piechota Polska 1920”, na zaproszenie Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięła udział w obchodach 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Reklamy

 

Stowarzyszenie „Sosenka” ze Stefankowic śpieszy poinformować, że grupa rekonstrukcyjna „Polska piechota 1920” powstała w 2012 roku, jako efekt zrealizowanego przez stowarzyszenie projektu pod tym samym tytułem ze środków PROW na lata 2010-2014 nadal kontynuuje swoją działalność.

Grupa przyjęła nową nazwę – Grupa Rekonstrukcji Historycznej ‘Rubież”, zaś z posiadanego obecnie zasobu powstał Pododdział „Polska piechota 1920”.

Reklamy

Młodzi ludzie chcą się jednak rozwijać i w przyszłości utworzyć jeszcze jeden pododdział wojskowy z innego okresu historycznego, ale związany z Ziemia Hrubieszowską.

Grupa, jako jedna z 15 w Polsce dostała zaproszenie do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Reklamy

Dnia 11 listopada 2017 r. o godzinie 14.00 przed budynkiem muzeum rozpoczęły się uroczystości z udziałem przybyłych z tej okazji grup rekonstrukcyjnych. Każdy z uczestników dokonał krótkiej prezentacji oraz wystawił część swojego sprzętu lub narzędzi stosownych do okresu, który przedstawiali.

Można było zobaczyć czołg FT17, armatkę przeciwpancerną Bofors, moździerz wz. 31 wojskową drezynę na prawdziwych torach, baterię motorową artylerii przeciwlotniczej, armatę Putiłówka, która oddała 5 strzałów.

Końcową częścią uroczystości była uroczysta defilada z udziałem ponad 100 rekonstruktorów, a wśród nich można było wyróżnić Błękitną Armię gen. Józefa Hallera, polskie oddziały z 1920 roku, kawalerię, wojska przeciwlotnicze, spadochroniarzy z Samodzielnej Brygady gen. Sosabowskiego oraz broń pancerną.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których wyjazd ten nie mógłby dojść do skutku. Cieszymy się, że nasi rekonstruktorzy mogli godnie reprezentować ziemię hrubieszowską oraz dzielić się wiedzą na temat wydarzeń historycznych naszego regionu.

Mamy nadzieję, że ta uroczystość da początek współpracy GRH „Rubież” z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz innymi grupami rekonstrukcyjnymi tamtego rejonu.

Wierzymy również, że dalszy rozwój naszej grupy pozwoli na jeszcze większe rozpowszechnianie wydarzeń z okresu międzywojennego oraz upamiętnienie osób, dzięki którym żyjemy teraz w wolnej i niepodległej Polsce.

 

źródło i fot. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rubież”