Promowanie zdrowego stylu życia – życia bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy. Tym przesłaniem rozpoczęła się Ogólnopolski Głos Profilaktyki. W całej Polsce, a także w 19 miastach na Lubelszczyźnie odczytano odezwę Społeczności Profilaktyka a Ty. Wykonano również wspólny gest – gest zrywu wolnych serc.
„Ogólnopolski Głos Profilaktyki” to adresowana do wszystkich inicjatywa realizowana przez Komendę Główną Policji w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Kulminacyjnym punktem akcji był wykonany w sobotę 14 czerwca o tej samej porze w całym kraju przez 60 sekund wspólny gest bicia serca tzw. Zryw Wolnych Serc. Akcja odbyła się również na Lubelszczyźnie w 19 miastach całego województwa.
Na terenie naszego powiatu akcję w tym roku przeprowadzono w Horodle. W inicjatywę włączyli się policjanci a także dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież z Zespołu Szkół w Horodle. Wspaniała horodelska młodzież z zaangażowaniem i uśmiechem na ustach przystąpiła do działania. Uczestnicy happeningu przygotowali plakaty i transparenty, na których widniały hasła propagujące życie wolne od używek i przemocy.
Punktualnie o godzinie 16 we wszystkich miastach odczytano odezwę społeczności PaT: Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie – tak brzmiały jej słowa.
Akcja była doskonałą okazją do tego, aby uświadomić wszystkim jak zgubne mogą być konsekwencje nałogu, a zarazem przestrzec przed podejmowaniem ryzykownych zachowań.
Dziękujemy za wielkie zaangażowanie w tą inicjatywę nauczycieli Zespołu Szkół w Horodle na ręce Pani Dyrektor mgr Edyty Woroniewicz – Fornal, Powiatowej Bibliotece Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Horodle za przygotowanie smacznego poczęstunku dla uczestników akcji, a także wspaniałej młodzieży bez której ta akcja w ogóle nie mogłaby dojść do skutku.
Tak niewiele, a znaczyło tak dużo.
źródło: KPP Hrubieszów (EK.)