Mircze: Eko-wyróżnienie na forum w Lublinie

Gmina Mircze i Miasto Lublin odebrały nagrody w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”, organizowanym przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

Reklamy

 

Okazją do wręczenia wyróżnień była konferencja ECOFORUM „Po pierwsze środowisko”, która trwa od środy 24 września w Muzeum na Zamku w Lublinie. 

Podczas spotkania wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk wręczył nagrody wójtowi Lechowi Szopińskiemu i prezydentowi Krzysztofowi Żukowi. 

Wójt Szopiński podkreśla, że Gmina Mircze prawdopodobnie jako jedyna w Polsce podjęła się samodzielnie budowy zakładu zagospodarowania odpadów. Powstający w Łaskowie obiekt o statusie instalacji regionalnej ma być gotowy za kilka tygodni. – Będą tutaj trafiać odpady nie tylko z naszej gminy, ale także powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego, a zatrudnienie w ZZO znajdzie około 30 osób – dodaje Lech Szopiński. 

Głównym celem konkursu, który odbywa się od 14 lat, jest promowanie obywatelskich postaw proekologicznych oraz wdrażanie przyjaznych środowisku technologii. Jury oceniało zarówno innowacyjne projekty, dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w ochronę środowiska, jak również przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej inicjowanych przez samorządy, przedsiębiorstwa, placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe.

Spośród wszystkich nadesłanych wniosków najpierw komisja wybrała tak zwanych nominantów, a potem, w oparciu o audyty w wybranych samorządach, wyłoniła laureatów. Gmina Mircze została doceniona w podkategorii „Miasta Przyjazne Środowisku i Mieszkańcom”.

W nagrodę otrzymała prestiżowy certyfikat, gratyfikację finansową i możliwość udziału w akcjach promocyjnych. – Pieniądze przeznaczymy na edukację ekologiczną, szczególnie wśród dzieci i młodzieży – zapowiada Lech Szopiński. Natomiast wśród działań promocyjnych, obejmujących m.in. Gminę Mircze, jest przygotowanie i emisja kilkuminutowego filmu na portalu onet.pl, a także udział w ogólnopolskiej wystawie zdjęć wielkoformatowych oraz w kongresie „Budujemy Polskę Przyjazną Mieszkańcom i Środowisku”, podczas którego nastąpi podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem specjalnych statuetek „Przyjaznych Środowisku”. Obrady z udziałem honorowego patrona konkursu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego są planowane na październik.

 

źródło: UG Mircze, ias24.eu
(fot. ecoforum.lublin.pl)