13 kwietnia 2024

Moniatycze: Zajęcia zimowe dla dzieci w Bibliotece

Zimą w Bibliotece nie można się nudzić, potwierdzają to dzieci, które tak licznie spędzają czas na zimowych zajęciach. Aura też okazała się łaskawa bo jest śnieżno – biało czyli tak jak w ferie być powinno.

 

Mali Eistaini

 Czy w Bibliotece można zostać małym odkrywcą? Okazuje się że tak. Uczestnicy zimowiska mieli okazję spotkać się na prawdziwych warsztatach fizyczno- doświadczalnych. Zajęcia zostały przygotowane przez Janinę Mróz ze Stowarzyszenia „Sosenka” ze Stefankowic i opierały się głownie na praktyce. Dzieci i młodzież dowiedziała się jak powstaje wiatr i mgła, mieszała kolory, poznała jak działa laserowe ucho, latarka indukcyjna, lewitujące koraliki czy jak powstaje wir. Uczestnicy  jednogłośnie stwierdziły ze zajęcia z fizyki nie muszą być nudne. 


Kolorowe korale czyli warsztaty z modeliny

Z modeliny można wyczarować nie tylko biżuterię, podczas zajęć powstawały postacie z bajek, samochody wyścigowe, kwiaty, piłki, obrazki w 3D- jednym słowem małe dzieła sztuki. Zaangażowanie było tak duże, że nawet rodzice którzy tylko patrzyli z boku aktywnie włączyli się w lepienie kolorowego ciasta. Zajęcia przeprowadziła Urszula Zając, lokalny twórca ludowy, pokazując uczestnikom jak tworzyć różnobarwne koraliki.  Na zakończenie zajęć modelowaliśmy balony. To technika polegająca na skręcaniu długiego balona w kształt pieska czy kwiatka. Jak się okazuje nie jest to łatwe ale było przy tym wiele śmiechu i zabawy.

Podczas zajęć młodzież włączyła się w profilaktykę uzależnień oglądając z uwaga film o zagrożeniach płynących z bezmyślnego korzystania z Internetu  (uzależnienie od gier, wrzucanie prywatnych  zdjęć na profile społecznościowe).


Robaczki na lodowisku

Głowna atrakcją stał się wyjazd do Zamościa, a pierwszym krokiem było kino i „Robaczki z zaginionej doliny”.  Film dla ciekawskich tego co pełza, biega i lata,  a wszystko w wersji trójwymiarowej.  Następnie młodsze dzieci pojechały na sale zabaw, starsze na lodowisko.  Można było wyszaleć się do woli.


Pieczemy Pierniczki

Jest coś niezwykłego w tradycji wypiekania pierników. W czym tkwi ta magia? Czy to aromat przypraw korzennych, czy smak, czy sposób przygotowywania? Jedno jest faktem – wspólne wypiekanie pierników zbliża do siebie ludzi i daje dużo frajdy dorosłym i dzieciom.

Ponad 30 osób wałkowało, wycinało fantazyjne kształty, piekło i ozdabiało pierniki z ciasta dostarczonego przez Panie z warsztatu Gastronomicznego Centrum Integracji Społecznej . Smakowity zapach roznosił się jeszcze następnego dnia .

Po słodkim poczęstunku  nadeszła pora na aktywność fizyczną , w ruch poszły sanki i pobliska górka.


Kino w Bibliotece

Zafascynowani wyjazdem do Zamościa, postanowiliśmy stworzyć swoje własne kino i zaprosić dzieci do oglądania bajek na rzutniku.  W repertuarze są bajki z ostatnich lat. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy na seanse!

Tych, którzy korzystają z biblioteki nie trzeba przekonywać, a tych którzy jeszcze nie korzystają zapraszamy do nas. Biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek, tu możesz realizować swoje pasje, pogłębiać zainteresowania, podejmować inicjatywy oraz spędzać każdą wolną chwile.

Ferie zostały dofinansowane z Sołectwa Moniatycze i Moniatycze kolonia, Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Wołajowicach, a także Gminnej komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Organizatorzy, pracownicy świetlicy i biblioteki w Moniatyczach składają podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pomoc  przy przeprowadzeniu i uatrakcyjnieniu zajęć zimowych dla dzieci.


Aneta Hołuj