23 grudnia 2024

Na cygańską nutę w bibliotece w Dołhobyczowie

„W jesiennym nastroju” to tytuł III edycji powiatowego konkursu organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dołhobyczowie dla osób niepełnosprawnych zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.

Reklamy

 

Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Na cygańską nutę”. Uczestnicy konkursu – zamieszkali na terenie powiatu hrubieszowskiego – byli oceniani za najlepiej wykonaną piosenkę cygańską oraz za najładniejszy strój cygański. Pogoda dopisała, więc konkurs mógł się odbyć przy ognisku obok biblioteki. Celem konkursu było: aktywizacja kulturalna osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, prezentacja i popularyzacja artystycznej twórczości, integracja i wspólna zabawa mająca na celu przezwyciężenia własnych barier i słabości, promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych, zachęcenie do korzystania z zasobów biblioteki, przybliżenie wiedzy o kulturze i zwyczajach polskich mniejszości narodowych.  

W konkursie udział wzięło 6 placówek: Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Oszczowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Hrubieszowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Alojzowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Modryniu. Wykonawców piosenek oraz ich strój oceniała Komisja w składzie: przewodniczący: Wiesław Skiba, członkowie: Bogumiła Dragan-Szkodzińska, Dorota Kosa, Maria Sender. Oceny prezentacji piosenek dokonano wg. następujących kryteriów: dobór repertuaru, dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika/uczestników, umiejętności estradowe m.in.: oddanie klimatu utworu, ruch sceniczny, modulacja głosu, gestykulacja, interpretacja utworu, oryginalność wykonania, ogólny wyraz artystyczny.

Reklamy

Wyniki konkursu: za wykonanie utworu przyznano nagrodę Monice Jóźwiak z Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie, zaś wyróżnienie przypadło Warsztatowi Terapii Zajęciowej z Oszczowa. W kategorii na najładniejszy strój cygański wyróżniono: Joannę Brylewską z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie, Iwonę Lecko – Środowiskowy Dom Samopomocy w Hrubieszowie, Sylwię Załuską oraz Szymona Oś ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Modryniu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i stosowne podziękowania za udział. Po części konkursowej wystąpiła kapela, która powstała na użytek tego wyjątkowego dnia – cygańskie nuty zagrali i zaśpiewali panowie w składzie Wiesław Skiba, Mariusz Skiba, Marian Staszczuk. Panowie, a może by tak pomyśleć o kapeli na dłużej?

Kolejną atrakcją był występ zespołu „Czerwona jarzębina” z Moroczyna. Panie zaprezentowały się w pięknych strojach i dały półgodzinny koncert. Należy dodać, że zespół zaśpiewał społecznie. Brawa i uśmiech publiczności świadczyły o tym, że zarówno występy konkursowe jak i zaproszonych gości  bardzo się podobały. Po występach wszyscy skupili się przy biesiadnym stole, by móc degustować bigos, kiełbaski upieczone przy ognisku, ciasto. Nie zabrakło cukierków, kawy i herbaty oraz zimnych napojów. Dziękujemy wszystkim wykonawcom i ich opiekunom, Dołhobyczowskiemu Stowarzyszeniu Regionalnemu (ciasto i obsługa), pani Zofii Rosołowskiej ( za wykonanie dekoracji), pani dyrektor Halinie Góra za kosz słodyczy, Urzędowi Gminy Dołhobyczów za poczęstunek (kiełbaski) oraz udostępnienie namiotów  a także tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej imprezy.

Reklamy

„Najważniejsze w życiu to mieć odwagę porwać się na coś, na co nie jesteśmy gotowi…” (MarissaMayer) – idąc tym tokiem rozumowania, może w przyszłym roku porwiemy się na coś więcej?

 

źródło i fot. Biblioteka w Dołhobyczowie