22 lipca 2024

Nagroda dla zespołu Arabeska z Mircza

W dniu 22 października, w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie, gościł zespół Arabeska z Mircza.

Reklamy

Panie przybyły na zaproszenie Starosty Hrubieszowskiego Anety Karpiuk, a celem spotkania było podsumowanie ponad 10-letniej aktywnej działalności grupy.

Aneta Karpiuk podziękowała członkiniom zespołu za zaangażowanie w krzewienie kultury, promocję powiatu hrubieszowskiego oraz owocną współpracę z powiatem na przestrzeni minionych lat. W nagrodę za dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia starosta przyznała zespołowi nagrodę w wysokości 1000 zł na zakup akcesoriów scenicznych.

Reklamy

Na zakończenie spotkania zespół wykonał dwa utwory ze swego cygańskiego repertuaru.

­

Reklamy

Z historii zespołu

Zespół „Arabeska” debiutował 1 maja 2008 roku w Kościele Parafialnym w Mirczu podczas uroczystości z okazji „Dnia Strażaka”. Początkowo do zespołu należało 4 Panie i instruktor muzyczny. Potem dołączyły jeszcze 3 Panie i taki skład utrzymuje się do dziś.

Pomysł utworzenia zespołu został zainicjowany przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Mirczu Mariannę Sobczuk (jest jego kierownikiem i jednocześnie członkinią oraz skrupulatnie prowadzi kronikę zespołu w wersji papierowej).

W ciągu 10 lat „Arabeska” zyskała sobie wierne grono odbiorców, którzy specjalnie przyjeżdżają na ich występy. Zespół oprawia muzycznie większość organizowanych uroczystości i imprez różnego rodzaju m.in.: Festyn Wakacyjny, Dzień Mircza,” Złote Gody”, „Dzień Babci, Dziadka i Seniora” , ”Cypriany”; ”Dożynki”; „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa” i wiele , wiele innych.

Zespół reprezentował Gminę Mircze na Ukrainie w Kreczivie w roku 2011 podczas „Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa” i w Bełzie na „Festiwalu Trzech Kultur” w roku 2010. W swoim repertuarze posiada piosenki cygańskie, góralskie, biesiadne, ludowe, partyzanckie, żołnierskie, patriotyczne, country, przeboje polskie i zagraniczne, religijne, kolędy i pastorałki. Do każdego rodzaju repertuaru dobiera odpowiednie stroje sceniczne. Publiczność szczególnie lubi w wykonaniu zespołu repertuar cygański, który niezmiennie cieszy się popularnością (stroje wykonane przez członkinie zespołu według własnego pomysłu).

„Arabeska” występowała też z koncertami charytatywnymi podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2011, 2012 i 2013 oraz na rzecz Stowarzyszenia Osób ze Stwardnieniem Rozsianym w Zamościu w roku 2016.

Od początku działalności zespół stał się znakiem rozpoznawczym gminy Mircze na różnych przeglądach i festiwalach uzyskując nagrody i wyróżnienia. Zespół do tej pory wykonał około 200 koncertów.


info i fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie