17 czerwca 2024

Policyjna akcja „Znicz” w powiecie hrubieszowskim

Od piątku funkcjonariusze dbać będą o bezpieczeństwo w czasie policyjnej akcji „Znicz 2015”. Jak co roku policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Funkcjonariusze będą sprawdzać m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość z jaką poruszają się po drogach.

Reklamy

 

Okres „ Święta Zmarłych” charakteryzuje się znacznie zwiększonym natężeniem ruchu na drogach, szczególnie wylotowych z Hrubieszowa, jak i w rejonach cmentarzy.

Jak wskazuje doświadczenie lat ubiegłych utrudnienia w ruchu występują w miejscowościach: Werbkowice, Teratyn, Trzeszczany, Nieledew, Uchanie, Kryłów, Dołhobyczów, Mircze, Strzyżów, Horodło, Cichobórz, Dziekanów, Szpikołosy, Kopyłów oraz w Hrubieszowie gdzie cmentarze przylegają bezpośrednio do jezdni.

Reklamy

W miejscowości Werbkowice, jadąc w kierunku Hrubieszów – Zamość po lewej stronie jezdni będzie obowiązywał zakaz postoju. Natomiast w  Teratynie naprzeciwko cmentarza będzie również obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju.

 

Policja apeluje o ostrożność i przypomina:

Reklamy

Należy zwracać szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów. W miarę możliwości, jeśli mieszkamy blisko cmentarza i jeśli zdrowie nam na to pozwala, na groby najbliższych udajmy się pieszo. Pamiętajmy, aby stosować się do podstawowych zasad ruchu drogowego. Ważna jest także umiejętność przewidywania sytuacji.

Ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego, rozwaga, większa kultura motoryzacyjna to elementy, których przestrzeganie uchroni nas przed przykrymi zdarzeniami na drogach. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

W czasie ubiegłorocznej akcji „Znicz 2014”, na polskich drogach doszło do 196 wypadków, w których śmierć poniosło 20 osób, a 252 osoby zostały ranne. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 910 nietrzeźwych kierujących. Wśród ofiar na drodze byli także piesi. Dane pokazują, że był to bezpieczniejszy okres niż w 2013 roku, gdy doszło do 338 wypadków drogowych, w których śmierć na miejscu poniosło 38 osób, a 410 osób zostało rannych. Zatrzymano 1298 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu.  źródło i fot. KPP Hrubieszów (EK)