23 grudnia 2024

Porady prawne: Nowe-stare rozwiązania, czyli alimenty od pijanego sprawcy wypadku drogowego

Tragedie zwykle rozbudzają wyobraźnie polityków i mobilizują ich do zapowiedzi zmian w prawie, bez względu na to czy są one potrzebne czy nie. Tak też dzieje się w związku z niedawnym tragicznym wypadkiem samochodowym, w którym śmierć ponieśli rodzice, którzy osierocili trójkę dzieci.

Reklamy

Co do rozmiarów tej tragedii nie ma co deliberować, jednak zapowiadane przez rząd zmiany w przepisach: zaostrzenia kar, konfiskata samochodu, albo jego równowartości, a w szczególności zobowiązania sprawcy wypadków do zapłaty alimentów na rzecz bliskich zmarłego wymaga pewnego komentarza.

Świadczenie alimentacyjne, jak wynika z zapowiedzi, miałoby być płacone przez sprawcę, który będąc pod wpływem alkoholu doprowadził do śmiertelnego wypadku, osobom z rodziny albo poszkodowanym. Nie znając szczegółów propozycji, przyjąć należy, iż proponowane alimenty miałyby być obliczane zgodnie z zasadami wynikającymi z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,  z uwzględnieniem potrzeb osoby uprawnionej, oraz możliwości zarobkowych sprawcy szkody, ewentualnie również możliwości zmarłego.

Reklamy

Jednak podkreślić należy, że odpowiednie przepisy już są, nie trzeba ich wprowadzać. Zgodnie, bowiem z zasadami kodeksu cywilnego jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego sprawca szkody  powinien zapłacić:

  1. koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł – przy czym nie chodzi tu wyłącznie o najbliższych członków rodziny, ale o osoby czy podmioty, które faktycznie poniosły te koszty,
  2. odszkodowanie oraz zadośćuczynienie członkom rodziny,
  3. rentę na rzecz osoby względem, której na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny( zwykle dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie utrzymywać się),
  4. rentę na rzecz osób bliskich, którym zmarły dostarczał środków utrzymania, jeżeli wymagając tego zasady współżycia społecznego.

Dodać jednak należy, iż nie ma tu znaczenia  czy sprawca był pijany czy trzeźwy i na czym  polega jego wina. Nadto dotyczy to wszelkich szkód ( np. w wyniku błędów medycznych, wypadków przy pracy), nie tylko wypadków drogowych.

Reklamy

Równocześnie zgodnie z już obowiązującymi zasadami, jeżeli dochodzi do zapłaty świadczeń przez ubezpieczyciela, w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, to ubezpieczyciel może żądać min. od pijanego sprawcy zwrotu zapłaconych należności.

­

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie


Zobacz też:

Porady prawne: Kto musi dokonać zgłoszenia w sprawie ogrzewania domu?

Porady prawne: Kto musi dokonać zgłoszenia w sprawie ogrzewania domu?


LubieHrubie na Instagramie