3 marca 2024

Protestujący przy cukrowni rolnik nie popełnił wykroczenia – zdecydował sąd

Jak informuje portal prawo.pl, Sąd Rejonowy w Hrubieszowie odmówił wszczęcia postępowania przeciwko rolnikowi, który uczestniczył w blokadzie Cukrowni Werbkowice, parkując na zjeździe, a więc połączeniu drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze.

Reklamy

Przypomnimy, że w piątek 4 grudnia 2020 r., przy Cukrowni Werbkowice, odbyła się akcja protestacyjna plantatorów buraka cukrowego z powiatu hrubieszowskiego i krasnostawskiego, uprawiających buraki dla KSC SA, w związku z kontrowersjami wokół pomiaru polaryzacji skupowanych buraków.

W akcji wzięło udział około 50 ciągników i kilkudziesięciu rolników. Policja w czasie protestu nałożyła 3 mandaty, a także skierowała do sądu 12 wniosków o ukaranie wobec rolników, którzy odmówili przyjęcia mandatu, w tym wobec dziewięciu za blokowanie przejazdu.

Reklamy

Portal prawo.pl informuje, że Sąd Rejonowy w Hrubieszowie odmówił wszczęcia postępowania przeciwko rolnikowi, który uczestniczył w blokadzie Cukrowni Werbkowice, parkując na zjeździe, a więc połączeniu drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze.

Zdaniem sądu, rolnikowi nie można zarzucić popełnienia zarzucanego wykroczenia, bo kierowany przez niego ciągnik nie znajdował się ani na drodze publicznej, ani strefie ruchu, ani zamieszkania. – Określenie „teren zakładu produkcyjnego Krajowej Spółki Cukrowej SA Oddział Werbkowice” świadczyło wręcz o statusie terenu prywatnego. Nadto, w obrębie miejsca zdarzenia brak jest znaków świadczących o strefie ruchu lub strefie zamieszkania – stwierdził Sąd Rejonowy w Hrubieszowie.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/biznes/zjazd-to-nie-czesc-drogi-publicznej,507618.html

(źródło: prawo.pl, fot. Bruno)


Zobacz też:

Protest w Werbkowicach. Postulaty plantatorów buraka cukrowego – ZDJĘCIA

Protest w Werbkowicach. Postulaty plantatorów buraka cukrowego – ZDJĘCIA