W najbliższą niedzielę 1 września w Dołhobyczowie odbędą się Dożynki Gminno – Parafialne. W tym roku, zaszczytną rolę starostów pełnić będą Edyta Steciuk z Oszczowa oraz Grzegorz Kłyż z Hulcza.
W najbliższą niedzielę 1 września w Dołhobyczowie odbędą się Dożynki Gminno – Parafialne. Będzie to czas dziękowania za tegoroczne zbiory i za rolniczy trud. Na to święto zapraszają mieszkańców gminy oraz gości Wójt Gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik, ks. Dziekan Krzysztof Soliło oraz Starostowie dożynek. W tym roku zaszczytną rolę starostów pełnić będą Edyta Steciuk z Oszczowa oraz Grzegorz Kłyż z Hulcza.
Starościna dożynek Edyta Steciuk
Pani Edyta Steciuk mieszka w Oszczowie. Ma 45 lat, średnie wykształcenie. Rodzina jej liczy cztery osoby: mąż Marek, syn Szymon i córka Izabela. Wspólnie z mężem prowadzą gospodarstwo o powierzchni 120 ha. Głównie zajmują się uprawą roślinną.
Struktura zasiewów przedstawia się następująco:
Pszenica ozima 42ha plon 8-9t/ha
Rzepak 48ha plon 3,5t/ha
Buraki cukrowe 15ha plon 70t/ha
Fasola 15ha plon 3,5t/ha
Państwo Steciukowie, dzięki ciężkiej pracy oraz dofinansowaniu ze środków unijnych, mogą pochwalić się nowoczesnym sprzętem, m.in. do zbioru fasoli. Starościna niedzielnych dożynek – Pani Edyta, oprócz pracy w gospodarstwie, w wolnych chwilach lubi piec i gotować.
Starosta dożynek Grzegorz Kłyż
Pan Grzegorz Kłyż mam 32 lata, mieszka w miejscowości Hulcze Osiedle. W 2010 roku rozpoczął samodzielnie prowadzić gospodarstwo rolne, natomiast już od roku 2012 gospodarstwo prowadzi razem z żoną Eweliną. Państwo Kłyżowie mają dwójkę dzieci. Oboje mają wykształcenie wyższe rolnicze. Obecnie gospodarstwo, które wspólnie prowadzą, posiada 50 ha gruntów ornych, specjalizują się w produkcji roślinnej. W gospodarstwie w pełni wykorzystane zostały środki unijne. Środki z programu Młody Rolnik zostały wykorzystane na powiększenie gospodarstwa, natomiast z programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych na zakup sprzętu rolniczego. Gospodarstwo w pełni wyposażone jest w park maszynowy, dzięki któremu praca jest bardziej efektywna, a zarazem bezpieczniejsza. Pan Starosta bardzo często korzysta ze szkoleń organizowanych przez firmy współpracujące z gospodarstwem.
Struktury zasiewów w gospodarstwie przedstawia się następująco:
Pszenica ozima 15 ha plon 7,5-8,5 t/ha
Rzepak ozimy 15 ha plon 3,5-4 t/ha
Jęczmień browarny 10ha plon 6 t/ha
Buraki cukrowe 10 ha plon 70-80 t/ha
Pan Grzegorz jest osobą lubianą, kontaktową i pomocną. Rolnictwo, któremu poświęca się z ogromnym zamiłowaniem, jest zarówno sposobem na życie, jak również hobby. W pełni oddaje się pracy, która pochłania prawie cały czas. W wolnych chwilach lubi powędkować, jak również podróżować z rodziną.
(źródło i fot. Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie)