23 maja 2024

Uchanie: Czytajmy dzieciom od urodzenia

Najmłodsi mieszkańcy gminy Uchanie otrzymali zestaw ponad 50. książeczek w ramach akcji „Czytajmy dzieciom od urodzenia”.

 

Książki pochodzą ze zbiórki, do której przyłączyło się wiele wspaniałych rodzin, zaangażowanych społecznie. Do biblioteki przekazała je Marta Orlecka z Warszawy (wnuczka Heleny Wierzańskiej z Bokini). Dzięki pani Orleckiej biblioteka otrzymała także paczkę z Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, gdzie oprócz zakładek, kalendarzy i plakatów znajdowało się kilkanaście książeczek, w tym m.in. „Pierwsza książka mojego dziecka”.

Pani Marta jest młodą mamą, świadomą korzyści wynikających z czytania dziecku od przyjścia na świat. Czyta i dzieli się książeczkami, z których jej maluchy „wyrosły”. Zachęca też znajomych do wspierania w ten sposób innych bibliotek. Z jej inicjatywy powstał projekt społeczny „W sieci offline”, którego celem jest tworzenie społeczności online i inspirowanie do działania offline, zgodnie z ideą „Bądź online, żyj offline”.

Jestem głęboko przekonana, że takie „małe aktywności” mogą być początkiem wielkich zmian. W tym przypadku, że spowodujemy wzrost świadomości rodziców nt. czytania dzieciom od urodzenia, a dzieciom umilimy zabawę książką – to słowa pani Marty skierowane do rodziców, bibliotekarzy i wszystkich, którym na sercu wszechstronny rozwój dziecka.

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki. Pierwsze nasze małe czytelniczki – Maja i Zuzia już zapoznały się z zawartością przesyłki… i są zachwycone.

 

info i fot.: GBP Uchanie