Werbkowice: Niejasne powody zawieszenia referendum – ZDJECIA

7 grudnia 2020 roku Komisarz Wyborczy w Zamościu zawiesił termin referendum w gminie Werbkowice.

Reklamy

Jako uzasadnienie swojej decyzji Komisarz wskazał, że „nastąpiła istotna zmiana sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na obszarze kraju, w tym gminy Werbkowice, wskazując jednocześnie, iż kierował się pismem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 10 listopada 2020 r. (27 dni przed postanowieniem o zawieszeniu referendum), które jakoby bezwzględnie zakazuje przesunięcia daty referendów.

Mieszkańcy czują się rozczarowani i rozgoryczeni. Informację tą przyjęli z niedowierzaniem. 5 dni przed referendum? Wydrukowane karty, komisje przechodzą szkolenia, koszty poniesione przez mieszkańców na kampanię referendalną? W przestrzeni publicznej pojawiają się pytania bez odpowiedzi, a nawet formułowane są różne teorie m.in. o pogwałceniu demokracji, o kolejnych wyborach, które nie doszły do skutku, uchylmy bo przegramy. Mieszkańcy nie rozumieją również uzasadnienia Komisarza, które mówi o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej.

Przyjrzałem się bliżej tej sprawie. Poprosiłem Komisarza o wgląd do dokumentacji referendum. Z treści opinii GIS wynika, że zasadne jest przesunięcie referendów przynajmniej na II połowę grudnia. Zgadzam się również z tą opinią. Nie widzę przeszkód, by Komisarz ustalił datę referendum na dzień 20 lub 27 grudnia i z takowym wnioskiem wystąpiłem do Komisarza.

Co ciekawsze, w aktach znajduje się również opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Hrubieszowie. Z jej treści jednoznacznie wynika, że PPIS w Hrubieszowie cytuję: „nie widzi przeszkód w przeprowadzeniu referendum gminnego”. Dokument datowany jest na dzień 30 listopada (7 dni przed postanowieniem o zawieszeniu referendum).

W świetle tych dokumentów decyzja Komisarza wydaje się być jeszcze bardziej niezrozumiała, tym bardziej, że po wydaniu obydwu opinii prowadził on nieprzerwanie wszystkie czynności związane z referendum. Mało tego, kilka godzin przed wydaniem postanowienia o wstrzymaniu referendum wydał również postanowienie o zmianie członka jednej z komisji. Świadczy to o tym, że jeszcze 7 grudnia do godz. 12 sytuacja sanitaro-epidemiologiczna była dobra?

Co wydarzyło się przez kolejnych kilka godzin?

Liczba zakażeń w skali kraju Liczba zakażeń w skali powiatu
23 października 2020 r.

Postanowienie o przeprowadzeniu referendum

13 632 18
7 grudnia 2020 r

Postanowienie o zawieszeniu referendum

4 423 9
Spadek zachorowalności (w procentach). 68 % 50 %

­

Mirosław Szymczuk

Pełnomocnik inicjatora referendum

fot. Mirosław Szymczuk


Zobacz też:

Werbkowice: Referendum zawieszone

Werbkowice: Zebrali się przed urzędem gminy, by zapalić znicze – ZDJĘCIA