Wiszniów: Posumowanie projektu savoir vivre

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie od września do grudnia 2016 r. realizowała projekt „Jak cię widzą, tak cię piszą – akademia dobrych manier”.

Reklamy

 

Ze środków otrzymanych z programu zorganizowała działania, które pozwoliły wyrównać szanse w dziedzinie szeroko rozumianej kultury i stanowiły szkołę dobrego zachowania.

Zorganizowane zostały:

1. Zajęcia pozalekcyjne dotyczące właściwego postępowania w różnych sytuacjach.

2. Odbyły się również dwa  spotkania z ekspertem – p. Anną Wiśniewską:

  • spotkanie 1 – odbyło się w szkole. Dotyczyło higieny przygotowywania posiłków, sposobu podawania i zachowania przy stole.
  • spotkanie 2 – odbyło się w restauracji „U Chłopa” w Hrubieszowie. Omówione zostały zasady zachowania w restauracji.

3. Warsztaty kulinarne – z przedstawicielkami KGW w Wiszniowie podczas imprezy integracyjnej „Noc w szkole”. Uczniowie przygotowali wspólnie kolację, kulturalnie spożywali posiłek prowadząc kurtuazjne rozmowy z paniami z i rówieśnikami. Dobra integracja to również kultura i szacunek, uczestnicy w grupach wykonali więc plakaty o tej tematyce.

4. Konkurs na dżentelmena i damę – miał na celu kształtowanie spójnego w środowisku szkolnym wizerunku dżentelmena i damy oraz wskazanie wartości dobrych manier. Miano dżentelmena zdobył Krystian Jóźwiak a damy Weronika Tabaka.

Beneficjenci projektu skorzystali z oferty placówek i obiektów kultury naszego regionu:

  • Wyjazd do kina ,,Stylowy” w Zamościu na film ,,Za niebieskimi drzwiami”.
  • Wyjazd do Muzeum TRH im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – dzieci uczestniczyły w zajęciach przybliżających zwyczaje andrzejkowe.
  • Wyjazd do Teatru im. H. CH. Andersena w Lublinie na sztukę ,,Zwierzęta Doktora Dolittle”. Dzieci wzbogaciły słownictwo dotyczące sztuki i form teatralnego przekazu. Było to wielkie przeżycie i doznanie artystyczne.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia działań wychowawczych i zacieśnienia więzi, była nauką i przyjemnością.

Za pomoc w realizacji projektu dziękujemy serdecznie:

– Fundacji, a przede wszystkim Dyrektorowi I Oddziału WBK w Hrubieszowie
Panu Janowi Gołębiowskiemu,
– Pani Annie Wiśniewskiej nauczycielce z ZS nr 1 w Hrubieszowie,
– Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Wiszniowie,
– Panu Przemysławowi Gnieckiemu, właścicielowi restauracji ,,U Chłopa”,
– Rodzicom i Nauczycielom.

 

Projekt realizowany był w ramach programu grantowego Banku Dziecięcych Uśmiechów Fundacji Bank Zachodni WBK – „Jak cię widzą,  tak cię piszą – akademia dobrych manier”


Małgorzata Jóźwiak – koordynator projektu