23 grudnia 2024

Wiszniów: Wycieczka wzdłuż Bugu

Wiele razy już wyjeżdżaliśmy na różne wycieczki, najczęściej były to miejsca ciekawe, jednak daleko od nas położone. Postanowiliśmy odkryć najbliższe nam tereny, to co najpiękniejsze wokół nas, w naszej gminie i u sąsiadów.

Reklamy

 

Cudze chwalicie swego nie znacie – piękno Bugu

W dniu 15 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę nad Bug. Od razu skierowaliśmy się w stronę Kryłowa, gdzie ta rzeka otula ruiny starego zamku, jedynego z zamków kresowych, który pozostał na terenach dzisiejszej Polski. W drodze do Kryłowa nie mogliśmy pominąć sławnego na cały powiat, Źródełka Św. Mikołaja z tajemniczą figurą świętego i zawsze wiernym mu wilkiem. Poznaliśmy pięknie opisaną, przez Prof. Wiktora Zina, historię uroczyska oraz legendy związane z tym miejscem.

Reklamy

Drugim punktem naszej wyprawy była wizyta w placówce Nadbużańskiej Straży Granicznej. Poznaliśmy jak pracują pogranicznicy, mogliśmy obejrzeć wyposażenie jakim dysponują, niektóre z rzeczy świetnie na nas pasowały, co widać na zdjęciach. Niezapomniany był pokaz tresury psów, wizyta w siłowni oraz przejażdżka kładem.

Następnie udaliśmy się do Czumowa, gdzie znajduje się wieża widokowa, skąd rozciąga się wspaniały widok na dolinę Bugu zwaną Królewskim Kątem. Dolina ta jest bogata w wiele rzadkich roślin należących do grupy tzw. roślinności kserotermicznej występującej na ciepłych murawach oraz stepie, niektóre z tych roślin rosną tylko w okolicy Hrubieszowa i nigdzie więcej w Polsce.

Reklamy

W Czumowie odwiedziliśmy przepiękny pałacyk z końca XIX wieku. Dzięki uprzejmości Pana Mariana Pawlaka, współwłaściciela posiadłości, mogliśmy obejrzeć zgromadzone w piwnicach pałacu pamiątki pochodzące z różnych epok, z czasów przedwojennych ale i z PRL, wszystko wspaniale zachowane i wyeksponowane w sali, której ściany zostały pokryte malowidłami przedstawiającymi historyczne wydarzenia związane z regionem hrubieszowskim. Autorem prac jest współczesny artysta pochodzący z Hrubieszowa. Pałacyk stoi nad brzegiem Bugu, dlatego mogliśmy podziwiać ciekawe przełomy jakie tworzy ta rzeka na tym odcinku.

Kierując się w drogę powrotną, nie mogliśmy nie wstąpić na sławną wyspę w Kryłowie, gdzie zwiedziliśmy ruiny XVI-wiecznego zamku obronnego, obecnie na tym terenie trwają prace archeologiczne, które pomogą lepiej poznać ciekawą ale burzliwą historię fortecy. Ostatni rzut oka na spokojne wody starorzecza i otaczającą ją bogatą przyrodę nadbużańską.

Trzeba pamiętać że obszar ten jest objęty programem ochrony przyrody Natura 2000, ze względu na swój unikatowy i różnorodny krajobraz oraz bogactwo flory i fauny.

Wycieczka była udana pomimo że na początku padał ulewny deszcz, co nie pozwoliło nam zobaczyć wielu innych ciekawych miejsc na tej trasie. Zbliżają się wakacje, więc nic straconego, zachęcamy do odwiedzania i odkrywania naszej „Małej Ojczyzny”.

Uczestnicy wycieczki: uczniowie klas IV-VI z SP Wiszniów i opiekunowie Pani Iwona Bełz i Hanna Jewuła.