Zimowa Akademia Przygody w Dołhobyczowie

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie w drugim tygodniu ferii w ramach zadań statutowych zorganizowało Zimową Akademię Przygody.

Reklamy

 

Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Ważne, by ta oczekiwana chwila odpoczynku od nauki nie zmieniała się w nudę i bezczynność. Z tą myślą Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie w drugim tygodniu ferii w ramach zadań statutowych zorganizowało Zimową Akademię Przygody.

Spotkania były tak zaplanowane, aby bez względu na wiek każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i w sposób miły oraz atrakcyjny spędzić czas. A chętnych nie brakowało. Z naszej oferty skorzystało 100 uczestników (dzieci i młodzieży).

W pierwszym dniu zajęć gościliśmy Teatr Blaszany Bębenek, który przypomniał milusińskim „Pinokia”, znaną i lubianą bajkę o drewnianym pajacu, który zostaje wystrugany z drewna przez ubogiego gospodarza Dżepetto. Zaczyna odczuwać ludzkie emocje, a także musi stanąć przed wieloma wyborami. Za dobre otrzymuje nagrodę, a za złe ponosi konsekwencje. Największą z nich jest wydłużający się nos, który z kolejnym kłamstwem staje się coraz większy.

W spektaklu można było usłyszeć także autorskie utwory zaśpiewane na żywo oraz zmieniającą się, unikalną scenografię.

Drugi dzień przebiegł ph. „Warsztaty kulinarne”. Młodzi kucharze pod kierunkiem Pani Agnieszki Kozickiej przygotowali pyszne roladki z tortilli oraz szyszki czekoladowe. Dla dzieciaka nie ma większej przyjemności niż możliwość przygotowania dla siebie posiłku i zjedzenia go ze smakiem.

Jedną z atrakcji Zimowej Akademii Przygody była wycieczka autokarowa do kina w Zamościu na film „Jak wytresować smoka 3”. Z wypiekami na twarzy śledziliśmy losy głównych bohaterów – Czkawki i Smoka Szczerbka. Zaskakująca opowieść o dorastaniu oraz odnajdowaniu odwagi, by stawić czoło nieznajomemu, a także o tym, że nie należy nigdy się poddawać. Opowieść urosła do wielkich rozmiarów i stałą się jedną z najpopularniejszych serii animowanych ostatnich lat. Wyjazd zakończono wizytą w McDonadds.

Nie mniej atrakcyjny okazał się kolejny dzień zajęć, który ukierunkowany był na zabawę w teatr. Zabawy teatralne, obok książek i zabawek odkrywają dużą rolę w rozwoju dziecka. Wspierają rozwój intelektualny, pomagają w kształtowaniu charakteru i osobowości.

Niepozorna zabawa wpływa na rozładowanie nagromadzonych emocji, przyswajanie postaw moralnych, a także ćwiczy zmysł obserwacji i kształtowanie zainteresowań.

Takie właśnie zabawy z dziećmi w bardzo ciekawy sposób prowadziła Pani Zofia Zając. Dopełnieniem tego był występ grupy teatralnej „Urwisy” z Przewodowa ze spektaklem „Sennie i bajkowo”.

Dodatkowo z dziećmi spotkała się Pani Joanna Szymańska inspektor ds. promocji zdrowia PSSE w Hrubieszowie, która przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowych zasad żywienia oraz nawyków higienicznych.

Na zakończenie ferii zorganizowano Bal karnawałowy z wesołą muzyką, wieloma konkursami, szalonymi tańcami, które prowadziła Pani Agata Kryszczuk przy pomocy młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którym dziękujemy za pomoc.

Na balu nie mogło zabraknąć pięknie przebranych maluchów z rodzicami, a także trochę starszych dzieci, które zachwycały pomysłowością w doborze najbardziej dziwacznych i zwariowanych kostiumów karnawałowych.

Czas szybko upłynął na zabawie i tańcach, a po balu wszyscy w dobrych humorach wracali do swoich domów. Teraz przed Wami kolejne miesiące wytężonej nauki, życzymy wszystkim samych szóstek i piątek w szkole! Mamy nadzieję, że czas spędzony z nami dzieci będą wspominać z radością i że wrócą do nas w okresie wakacji.

 

Więcej zdjęć: 

http://www.dolhobyczow.naszgok.pl/n,zimowa-akademia-przygody

 

tekst i fot. PCKiR w Dołhobyczowie