25 września 2023

ZSP w Moniatyczach: Wycieczka do Zamościa i warsztaty profilaktyczne

22 kwietnia uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej Zespołu Szkół Publicznych w Moniatyczach wyruszyli wraz z opiekunami na wycieczkę do Zamościa. Była to wycieczka o charakterze edukacyjno – rekreacyjnym.

Reklamy

 

Pierwszym punktem naszego wyjazdu była wizyta w kinie Stylowy. Obejrzeliśmy film animowany pt. „Dom”. ” To film o przyjaźni i podróży, o bohaterach, którzy nie pasują do swoich światów, ale dzięki rodzącej się przyjaźni odkrywają, czym jest akceptacja i bycie sobą.

Główny bohater o imieniu „Och” w wyniku niefortunnego wydarzenia jest zmuszony uciekać przed gniewem swoich plemienników – Buwów. Poznaje Tipencję „Tip” Tucci, dziewczynkę, która jest zdana na siebie, odkąd Buwy przeniosły Ziemian, w tym jej mamę, w inne miejsce. Początkowo Och i Tip podchodzą do siebie z dystansem, ale zbliżają się do siebie, bo Och może jej pomóc odnaleźć matkę. To właśnie Tip uczy Ocha przyjaźni, poczucia humoru, sztuki i znaczenia rodziny. Film wywołał również w nas, uczniach, refleksję o sile więzi rodzinnych i przyjaźni, często poddawanej próbom.

Reklamy

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w ZOO. Tutaj każda z klas miała za zadanie w skupieniu i z uwagą zapoznawać się z mieszkającymi tam zwierzętami. Pani A. Łazorczyk przygotowała dla nas karty pracy, które skrupulatnie wypełnialiśmy podczas spaceru po alejkach Ogrodu Zoologicznego.

Dzięki temu zapamiętaliśmy więcej gatunków zwierząt, cech charakterystycznych i obszary ich występowania. Była to dla nas bardzo atrakcyjna lekcja przyrody. Jesteśmy przekonani, że wiadomości, które zdobyliśmy na trwałe zapiszą się w naszej pamięci.

Reklamy

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Mc Donalds, gdzie każdy mógł posilić się po wyczerpującym i pełnym emocji dniu. 

Do domu wracaliśmy zmęczeni, ale we wspaniałych humorach i bogatsi o nowe wiadomości. Dziękujemy Pani dyrektor K. Lewandowskiej i naszym opiekunom za umożliwienie nam wyjazdu, który na pewno na długo zapamiętamy.

Uczestnicy wycieczki


***


Warsztaty profilaktyczne

W miesiącu kwietniu w Zespole Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach odbyły się warsztaty profilaktyczne zorganizowane dla rodziców oraz uczniów klas gimnazjalnych, prowadzone przez panią Bronisławę Ziębę.

Celem spotkań było uświadomienie rodzicom i uczniom, że zażywanie wszelkiego rodzaju środków psychoaktywnych, tj. papierosy, alkohol, narkotyki, leki prowadzi do uzależnienia, utraty zdrowia a nawet życia.

Ponieważ nauka w gimnazjum to nie tylko codzienne lekcje spotkaliśmy się także na zajęciach poświęconych zagadnieniom psychologicznym, podczas których rozmawialiśmy o tematach trudnych, ale i bardzo ważnych, szczególnie dla młodych osób. Na warsztatach zorganizowanych dla rodziców i uczniów mieliśmy zaszczyt gościć panią Bronisławę Ziębę, która od wielu lat poświęca swój czas i serce osobom uwikłanym w nałóg narkomanii m.in. poprzez dyżury w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z ‘’U” oraz ponad 20 – letnie prowadziła Punkt Informacyjno – Konsultacyjny ds. Narkomanii. Razem z panią Bronią dyskutowaliśmy o zagrożeniach uzależnień różnymi używkami, o naturze różnych nałogów oraz jak się nie dać w nie wciągnąć.

Pierwsza część warsztatów skierowana była do rodziców, gdyż to oni najlepiej swoje dzieci i jako pierwsi mogą zaniepokoić się innym niż zwykle ich zachowaniem. Po pedagogizacji rodziców odbyły się cztery spotkania z gimnazjalistami.

Warsztaty w klasach gimnazjalnych skupione były wokół problemu sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne oraz konsekwencje podejmowanych przez nich wyborów. Zajęcia uświadomiły uczniom zależności wynikające z okresu dorastania i pojawiania się w związku z tym nowych potrzeb. Ponadto miały na celu podniesienie świadomości dotyczącej szkodliwości używek oraz ich wielopłaszczyznowego wpływu na człowieka (uzależnienie fizyczne, psychiczne i społeczne). Zajęcia prowadzone były w taki sposób by młodzi ludzie mogli bez skrępowania prowadzić dyskusję i zadawać nurtujące ich pytania dotyczące tematyki uzależnień.