22 maja 2024

11. ZFF „Spotkania z historią” – Kocha, lubi, szanuje

Lubicie oglądać stare filmy? Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz organizatorzy Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” zapraszają na pokaz nieprzeciętnej komedii z 1934 roku, KOCHA, LUBI, SZANUJE, której scenariusz z przymrużeniem oka nawiązuje do szalejącego na początku lat 30. kryzysu gospodarczego. W obsadzie plejada gwiazd: niezapomniany Eugeniusz Bodo, śpiewający w filmie po angielsku oraz imponująca tancerka Loda Halama.

Projekcja filmu odbędzie się 19 sierpnia 2023 o godz. 16:45 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w ramach 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. 

Film „Kocha, lubi, szanuje” do niedawna uznawany był za zaginiony. Został odnaleziony w 2005 roku we Francji. Wielką wartością filmu jest jego finałowa scena, w której widzimy autentyczne zaplecze studia „Falanga”, gdzie „Kocha, lubi, szanuje” był realizowany. To także pierwsza rola aktorska Lody Halamy, rewelacyjnej tancerki, która dotychczas pojawiała się na srebrnym ekranie tylko w tanecznych epizodach. W filmie zatańczy i zaśpiewa aż trzy razy! Udział w filmie wziął także legendarny spiker rozgłośni warszawskiej Polskiego Radia, Tadeusz Bocheński – nie zobaczymy go, ale w jednej ze scen jego głos rozbrzmiewa z radiowego głośnika.

To film o miłości. Praktykant aptekarski Władysław kocha się z wzajemnością w kasjerce Lodzie, oboje są jednak zbyt ubodzy by się pobrać. Nic dziwnego – na świecie panuje kryzys. Pewnego dnia Władysław budzi się i dowiaduje się, że kryzys już się skończył, a sytuacja gospodarcza uległa kolosalnej poprawie. Natychmiast oświadcza się Lodzie – ta jednak postanawia poświęcić się karierze artystycznej. Rozżalony Władysław postanawia utrzeć jej nosa. 

Bilety: 6 zł (sprzedaż biletów w kasie kina: ul. Odrodzenia 9 lub online: www.stylowy.net)

Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl

Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: CKF „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.

Partnerem medialnym festiwalu jest portal lubiehrubie.pl.

Zobacz też:

Zlot Pojazdów Zabytkowych w Zamościu

Zerknij na Instagram →


źródło, grafika: CKF Stylowy