Filmy podejmujące szeroko pojętą tematykę religijną, metafizyczną i egzystencjalną, wykłady akademickie, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi, prelekcje filmoznawców i wystawa fotografii znalazły się w programie 22. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Uroczyste otwarcie przeglądu odbyło się 4 marca 2017 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.
22. edycja Sacrofilmu rozpoczęła się projekcją filmu „Milczenie”, do którego wprowadzenie wygłosił ks. prof. Marek Lis. To inspirowany autentycznymi wydarzeniami, zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film Martina Scorsese, nad którym twórca pracował trzy dekady. „Milczenie” jest adaptacją słynnej powieści Shūsaku Endō, opowiadającej o ludziach żyjących w czasach wielkich napięć i konfliktów religijnych.
Podczas niedzielnego spotkania – 5 marca 2017 – obecni byli twórcy filmu „Dotknięcie Anioła” – Marek Tomasz Pawłowski (reżyser) oraz Małgorzata Walczak (producent). Dokument został nagrodzony statuetką Zamość Perła Renesansu oraz Nagrodą Publiczności na ubiegłorocznym 4. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”. W filmie przedstawiono historię Henryka Schönkera, polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu, który ujawnia mało znaną historię szansy emigracji Żydów.
W tegorocznej edycji Sacrofilmu podejmowany jest temat przebaczenia i pojednania w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca. W rozważaniach pomóc mają wykłady oraz projekcje filmów, poprzedzone wystąpieniami twórców lub ekspertów filmowych. We wtorek 7 marca zaplanowane jest spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz projekcja jego filmu „Życie rodzinne”, natomiast w czwartek 9 marca gościem Sacrofilmu będzie Victoria Trofimenko (Ukraina), reżyser filmu „Bracia. Ostatnia spowiedź”, którego akcja rozgrywa się w Karpatach Wschodnich, na Huculszczyźnie.
fot. J. Cios, M. Walczak