25 lipca 2024

26. rocznica powołania Straży Granicznej

16 maja 2017 r. na Rynku Wielkim w Zamościu, na terenie służbowej odpowiedzialności Nadbużańskiego Oddziału SG, odbyły się centralne obchody Święta Straży Granicznej z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Reklamy

 

Centralne obchody Święta Straży Granicznej zainaugurował wczoraj koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który zachwycił zarówno zaproszonych na uroczystość gości, jak i licznie zgromadzonych na Rynku Wielkim  mieszkańców Zamościa.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła dzisiaj msza św. w Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Następnie w południe, na Rynku Wielkim w Zamościu, odbył się uroczysty apel, podczas którego Prezydent RP wręczył nominacje generalskie Komendantowi Głównemu SG gen. bryg. Markowi Łapińskiemu i jego zastępcy  gen. bryg. Tomaszowi Pradze. Prezydent RP w asyście Ministra SWiA wręczył również Medale za Długoletnią Służbę. Ponadto podczas uroczystości 84 funkcjonariuszy zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski.

Reklamy

Prezydent RP Andrzej Duda i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podziękowali funkcjonaiuszom Straży Granicznej za ofiarną  i skuteczną służbę.

– W czasach, w których wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę, wy bronicie naszej granicy – powiedział Andrzej Duda, nawiązując do kryzysu migracyjnego w Europie.

Reklamy

Natomiast Komendant Główny SG przypomniał, że  nie wszyscy  nasi funkcjonariusze  mogą świętować, ponieważ pełnią ciężką i odpowiedzialną służbę w kraju i za granicą. – Służba to obowiązek – podkreślił.

W trakcie obchodów Minister SWiA Mariusz Błaszczak przekazał córce Wojciecha Stanisława Wójcika akt pośmiertnego mianowania na stopień pułkownika. Pułkownik Wójcik był dowódcą 1 Pułku Korpusu Ochrony Pogranicza, którego w 1940 r. NKWD zamordowało w Charkowie.

Uroczystość uświetniła defilada i prezentacja musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej SG.

W obchodach Święta Straży Granicznej uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką,  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Komendant Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Łapiński, jego zastępcy i kadra kierownicza SG oraz zaproszeni goście, mi.in.: Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Sekretarz Stanu MSWiA Jakub Skiba, Sekretarz Stanu MSWiA Sebastian Chwałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów – Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś, Podsekretarz Stanu MSWiA Tomasz Zdzikot. Szef Urzędu ds. Cudzoziemców Rafał Rogala, Szef Biura Ochrony Rządu gen. bryg. Tomasz Miłkowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Biskup Polowy WP ks. Bp gen. bryg. Józef Guzdek oraz posłowie na Sejm RP, dyrektorzy departamentów w MSWiA, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, Związków Zawodowych oraz przedstawiciele służb granicznych z Ukrainy, Litwy, Węgier,  Ukrainy i z Niemiec.

Z okazji Święta Straży Granicznej w całej formacji awansowano łącznie 188 funkcjonariuszy w korpusie oficerów, 723 w korpusie chorążych oraz 460 w korpusie podoficerów. Medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej odznaczono 174 osób,  131 funkcjonariuszy i pracowników – Medalem za Długoletnią Służbę i 98 funkcjonariuszy – Odznaką Straży Granicznej.

 

źródło: NOSG

fot. Izabela Bajda (KGSG), Wojciech Kopeć (NOSG)