27 kwietnia 2024

80 -lecie Straży Pożarnej połączone z Powiatowym Świętem Ludowym

Piękna i słoneczna pogoda towarzyszyła uroczystości, która odbyła się 5 czerwca 2011r. w Bereźnicy z okazji 80-lecia Straży Pożarnej. Impreza połączona była z Powiatowym Świętem Ludowym.

Święto Ludowe na trwałe zapisało się w naszej historii. Po raz pierwszy obchodzili go ludowcy 107 lat temu dla uczczenia 110 rocznicy zwycięstwa Tadeusza Kościuszki pod Racławicami. W polskiej tradycji jest świętem ziemi i ludzi, którzy na niej i dla niej pracują.

Każdego roku w całym kraju odbywają się obchody Świąt Ludowych. Tegoroczne Święto Ludowe, jak co roku jednoczy wszystkich, którzy ukochali polską wieś. Reprezentanci wielu organizacji z dumą stają razem pod sztandarami, pokazując umiłowanie do ziemi i swoich korzeni.

Święto wyrosłe z narodowej, ludowej i chrześcijańskiej tradycji zawsze miało w swej idei pragnienie lepszej przyszłości dla Polski. Ta idea towarzyszy temu „świętu nadziei” do dziś. Uroczystość Święta Ludowego podkreśla więź, ciężką pracę rolników, a także jest okazją do spotkań wśród bliskich i przyjaciół.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta z udziałem Wikariusza Parafii Rzymsko – Katolickiej Kościoła p.w. Świętego Jacka i Matki Bożej Różańcowej w Horodle ks. Karola Stolarczyka, który w swojej homilii mówił o wielkich możliwościach, jakie tkwią w polskiej wsi. Nawiązał do wartości chrześcijańskich i tradycji ludowych polegających na głębokiej sile wiary i jedności.

Święto było także dogodną okazją, aby jak co roku, wręczyć członkom i szefom Ochotniczej Straży Pożarnej odznaczenia za zasługi w służbie strażackiej, zaangażowanie i wzorowe wypełnianie funkcji w zaszczytnej działalności ratowniczej.

Natomiast medale Wincentego Witosa otrzymali: Pan Józef Kuropatwa, Pan Edward Walencik oraz Pan Wiesław Czyrka.

Odznakę „Złota koniczynka” otrzymali: Pan Stanisław Sitarz, Pan Grzegorz Sołdaczuk, Pan Wacław Misztal, Pan Guzina Ryszrd oraz Pan Mieczysław Środa.
Po oficjalnej uroczystości rozpoczęto część artystyczną, w której uczestniczyli m.in.: Młodzieżowy Zespół Wokalny z Horodła działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle, „Czerwone Jarzębiny” z Moroczyna, „Kresowiani” z Hrebennego, „Nadbużanie” z Horodła, „Kopołowianki”, „Sami swoi” z Kopyłowa, oraz Kapela „Horodlacy” z Horodła.

Zdjęcia »

***

Źródło:
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie