„Aktion Zamość (1942-1943)”

28 lutego br. w Zamościu odbędzie się organizowana przez Akademię Zamojską Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Aktion Zamość (1942-1943)”.

Reklamy

Przedsięwzięcie, skupi się na analizie historyczno-politycznej działań i akcji zbrojnych określanych mianem „Aktion Zamość 1942-1943”, prowadzonych przez Niemcy w czasie II wojny światowej w stosunku do ludności Zamojszczyzny, jak również na analizie oddziaływania wspomnianych wydarzeń historycznych na rozwój postaw i procesów społecznych oraz na poziom tożsamości narodowej Polaków.

Na lata 2022 – 2023 przypada okrągła 80. rocznica działań wysiedleńczych i pacyfikacyjnych, a organizacja konferencji poświęconej tej tematyce stanowi istotne narzędzie upamiętniające.

Reklamy

­

W ramach konferencji naukowej „Aktion Zamość (1942-1943)” referaty zaprezentuje dziewięciu znanych historyków – przedstawicieli świata nauki:

prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, IH PAN: Germanizować ziemię, a nie ludzi. Ludobójstwo na Zamojszczyźnie w perspektywie ideologii niemieckiego narodowego socjalizmu (od „Mein Kampf” do Generalplan Ost)

dr hab. Bogusław Kopka, prof. AZ: Niemiecka wojna totalna na Zamojszczyźnie 1939-1944. Bilans strat

dr hab. Bogdan Musiał: Dzieci Zamojszczyzny w niemieckim obozie KL Auschwitz

dr Krzysztof Rak: Polityczne uwarunkowania decyzji Hitlera o zagładzie Polski

dr Robert Derewenda: Polityka eksterminacji III Rzeszy Niemieckiej wobec Polaków w czasie II wojny światowej w nauczaniu historii w szkołach w Polsce

dr hab. Mieczysław Ryba, prof. KUL: Cywilizacyjne źródła niemieckiej polityki

dr Beata Kozaczyńska: „Zapamiętaj imię swoje…”. Tragizm wysiedleńczego losu polskich dzieci z Zamojszczyzny (1942-1943)

dr Jakub Żygawski, Dyrektor AP w Zamościu: Zamojszczyzna podczas II wojny światowej. Geneza pojęcia – obszar – tożsamość

prof. dr hab. Piotr Biliński, UJ: „Akcja Zamość”. W relacjach wysiedlanej ludności polskiej w latach 1942-1943.

­

Materialnym efektem konferencji naukowej będzie przygotowana przez Wydawnictwo Akademii Zamojskiej, publikacja naukowa obejmująca swym zakresem wystąpienia wszystkich prelegentów.


info, grafika: AZ


Zobacz też:

„Rozrywkowa” przejażdżka wozem strażackim zakończona na lawecie [ZDJĘCIA]

„Rozrywkowa” przejażdżka wozem strażackim zakończona na lawecie [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →