22 czerwca 2024

Baczność! Do przysięgi! – za nami kolejne zaprzysiężenie żołnierzy 2LBOT [ZDJĘCIA]

3 września br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość była finałem drugiego w tym roku szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki” w ramach programu „Wakacje z WOT”. Słowa roty przysięgi wypowiedziało 27 ochotników, a łącznie w okresie wakacyjnym szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło niemal 170 nowych żołnierzy.

Reklamy

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w sobotę 3 września 2022r. o godzinie 10:00 w Lublinie złożyli przysięgę wojskową. Z satysfakcją i dumą słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!” wypowiedziało dwudziestu siedmiu ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Większość ochotników to uczniowie i tegoroczni absolwenci szkół średnich. Swój wolny czas postanowili wykorzystać na szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT” by zostać żołnierzami. To już piąta w tym roku przysięga Lubelskich Terytorialsów. 

Wasza służba wojskowa rozpoczyna się w szczególnym czasie, gdy za naszą wschodnią granicą trwa rozpętana przez Rosję wojna. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym trudnym okresie, służą pomocą potrzebującym, w tym uchodźcom z Ukrainy oraz zapewniają bezpieczeństwo Polkom i Polakom. Wkrótce również Wy będziecie wspierać mieszkańców Waszej najbliższej okolicy w myśl motta „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To duża odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że nie zawiedziecie pokładanego w Was zaufania. – napisał w odczytanym podczas uroczystości liście, skierowanym do przysięgających żołnierzy Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak.

Reklamy

­

Żołnierze 2 LBOT przed złożeniem przysięgi ukończyli intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna trzyletni cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin – „pętla taktyczna”. Praktyczny sprawdzian umiejętności nabytych
w czasie „szesnastki” Lubelscy Terytorialsi zdali w miniony czwartek.

Reklamy

Jeśli zastanawiasz się czy wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie czekaj!!!

W tym roku mamy dla ciebie przygotowane jeszcze cztery szkolenia podstawowe. Jeśli masz pytania dotyczące procesu powołania do służby w 2 LBOT, wszelkich informacji dot. procesu rekrutacji uzyskasz poprzez odwiedzenie serwisu https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Misją 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” jest obrona i wspieranie społeczności województwa lubelskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. 2LBOT / por. Marta Gaborek


Zobacz też:

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej odsłonięty [ZDJĘCIA]

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej odsłonięty [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →