Bezpłatne szkolenia, warsztaty, materiały dydaktyczne, scenariusze zajęć i spotkania z trenerami edukacji. Będą mogli z nich skorzystać nauczyciele w regionie dzięki grantowi, jaki Google.org przyznał fundacji Szkoła z Klasą. Z prowadzonego przez nią programu „Asy Internetu” skorzystało do tej pory ponad 2 tys. nauczycieli w całej Polsce i 150 tys. uczniów.
Obecna sytuacja jest wielkim wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Ci pierwsi, wychowując się już w świecie z dostępem do Internetu w dużej mierze uczyli się korzystać z sieci na własną rękę. Często wzorowali się na swoich kolegach lub obcych im internautach.
Natomiast nauczyciele często odnajdywali się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji, bez odpowiedniego wsparcia. Zdaniem wielu to nie musi tak wyglądać. Niektórzy pedagodzy i ich szkoły się zmieniają. Próbują uczyć o sieci i jak być w niej bezpiecznym. Zadaniem Fundacji Szkoła z Klasą jest im w tym pomóc, zarówno nauczycielom, jak i uczniom.
– Dzięki „Asom Internetu” nauczyciele mają zarówno okazję rozwinąć swoje umiejętności pedagogiczne, jak i cyfrowe. Program nauczania w niewielkim stopniu uwzględnia takie kwestie jak bezpieczne korzystanie z sieci, media społecznościowe, fake newsy czy cyberoszustwa. Dzisiaj dzieci i dorośli uczą się korzystać z tych narzędzi na własną rękę, często wiele ryzykując. Cyfrowe narzędzia są już przez dzieci wykorzystywane i powszechnie dostępne. Dlatego szkoła powinna uczyć jak z nich bezpiecznie korzystać. Jak być mądrym i odpowiedzialnym obywatelem – komentuje Monika Mikołajczuk, trenerka Fundacji Szkoła z Klasą oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka niemieckiego w Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie.
Międzynarodowy program edukacyjny
Fundacja otrzymała od Google.org grant na kontynuację programu. „Asy Internetu”. Jest to polska edycja realizowanego globalnie projektu „Be Internet Awesome”. Jego celem jest kształtowanie właściwych postaw i umiejętności uczniów w cyfrowym świecie, m.in. odróżniania prawdy od fikcji, komunikacji czy bezpieczeństwa.
W ramach otrzymanego grantu Fundacja będzie odpowiadać za koordynację programu Google.org w skali międzynarodowej. Jednym z jej nowych zadań będzie wsparcie i łączenie doświadczeń innych organizacji prowadzących programy edukacyjne o cyfrowym obywatelstwie w całej Europie Środkowej i Wschodniej.
– Uczniowie spędzają coraz więcej czasu w Internecie i potrzebują większej uwagi, by móc odpowiedzialnie funkcjonować w świecie, w którym granice pomiędzy tym co online a offline się zacierają. Tej uwagi bardzo często nie są w stanie poświęcić opiekunowie czy nauczyciele — z braku czasu, czy umiejętności, w jaki sposób mówić do uczniów i jak skutecznie przekazywać wiedzę — bardzo często również zdalnie. My tę przepaść między potrzebami a możliwościami będziemy się starali zasypać, dając nauczycielom narzędzia i wiedzę niezbędną do tego, by uczyć skuteczniej i budować relacje – zwraca uwagę Małgorzata Pisarkiewicz, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.
Kto i jak może się zapisać?
Zgłosić się do programu może każdy zainteresowany nauczyciel poprzez stronę Fundacji. Szkolenie łącznie trwa 10 godzin i jest podzielone na 3 spotkania po 3-4 godziny. Między pierwszym a drugim spotkaniem w cyklu jest od 3 do 4 tygodni przerwy. W tym czasie nauczyciele mogą przeprowadzić pierwsze lekcje ze swoimi uczniami i uczennicami o cyfrowym obywatelstwie.
Szkolenia są prowadzone przez profesjonalnych trenerów i aktualnie mają formę zajęć online. Dodatkowo nauczyciele mogą zapisać się na kursy online. Odpowiadają one 30 godzinom dodatkowych zajęć.
Wszyscy uczestnicy kursów i szkoleń Fundacji otrzymują dostęp do materiałów do nauki oraz podręczniki o cyfrowym obywatelstwie ze scenariuszami lekcji dla klas 0-3 oraz 4-8. Mogą również korzystać z internetowej gry „Interlandia”. Fundacja nie pobiera żadnych opłat od nauczycieli i wszystkie materiały są dostępne za darmo.
– We wszystkich krajach, w których działa „Be Internet Awesome” podstawą programu jest dostosowany do lokalnych warunków podręcznik ze scenariuszami lekcji oraz gra edukacyjna Interlandia. Partnerzy decydują się na różne modele wsparcia szkół — szkolenia online na szeroką skalę, pokazowe lekcje, cykle dłuższych szkoleń dla nauczycieli. W ramach „Asów Internetu” uznaliśmy, że nauczyciele potrzebują znacznie głębszego wsparcia. Wprowadziliśmy trenerów, którzy docierali do mniejszych miejscowości i realizowali wielogodzinne szkolenia. To podejście docenił Google, decydując o kontynuacji i rozwoju programu – tłumaczy Małgorzata Pisarkiewicz z Fundacji Szkoła z Klasą.
***
O Fundacji i programie „Asy Internetu”
Fundacja Szkoła z Klasąjest organizacją pozarządową zajmująca się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych.
Od początku działalności z Fundacją współpracowało już 9500 szkół, 150 000 nauczycieli i ponad milion uczniów. Jej trenerzy posługują się nowoczesnymi metodami, takimi jak design thinking czy agile. Jednym z najbardziej znanych programów Fundacji są „Asy Internetu”.
„Asy…” są skierowanym do szkół podstawowych programem edukacyjnym. Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wsparcie nauczycieli i nauczycielek w tym zakresie. W środowisku międzynarodowym program jest znany pod nazwą „Be Internet Awesome”.
Program jest realizowany wspólnie przez Fundację Szkoła z Klasą i Google. W ramach przyznanego wsparcia Fundacja Szkoła z Klasą otrzyma od Google.org grant w wysokości 2 milionów dolarów.
(info: inPlus Media, fot. arch. lubiehrubie.pl)
Zobacz też:
Jechali gasić pożar – wpadli w poślizg i dachowali. Rannych zostało 3 strażaków
Jechali gasić pożar – wpadli w poślizg i dachowali. Rannych zostało 3 strażaków