23 grudnia 2024

Bursztyn zatrzymany na przejściu w Dorohusku

Ponad dwadzieścia kilogramów bursztynu zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na polsko – ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku.

Reklamy

W poniedziałek (22.07) późnym popołudniem do odprawy celnej zgłosił się podróżujący dostawczym fordem Vadym B., 27-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłaszał żadnych towarów do kontroli celnej, ale gdy prowadzący kontrolę funkcjonariusze zajrzeli do jego bagażu natknęli się na żółtawe kamienie. Okazało się, że w torbie podróżnej mężczyzna przewozi nieobrobiony bursztyn. Była to jednak tylko część towaru. Reszta bursztynu, zapakowana w foliowe worki, ukryta była w ściankach bocznych samochodu.

W sumie funkcjonariusze znaleźli 23,3 kg jantaru, którego wartość rynkową oszacowali na blisko 47 tys. zł.

Reklamy

Mieszkaniec Ukrainy przyznał się do próby przemytu. Według jego wyjaśnień, towar kupił w Kustopolu na Ukrainie od przypadkowych osób, płacąc po 20 dolarów za kilogram. Bursztyn postanowił przewieźć do Polski, by zarobić na jego sprzedaży. Towar zamierzał upłynnić na targu w Lublinie, w cenie po 40 dolarów za kilogram.

Funkcjonariusze celni wszczęli przeciwko 27-latkowi postępowanie karne skarbowe. Zamiast spodziewanego zysku mężczyzna stracił 8 tys. zł, które celnicy zatrzymali na poczet grożącej mu kary grzywny. Postępowanie w sprawie prowadzi Urząd Celny w Lublinie.

Reklamy

Co ważne, podróżny mógłby legalnie wwieźć bursztyn do Polski, a co za tym idzie uniknąć problemów na granicy. Wystarczyło, by zgłosił przewożony towar przy odprawie i opłacił  związane z tym należności celne.

Bursztyn zatrzymywany przez Służbę Celną jest sprzedawany lub przekazywany instytucjom muzealnym i naukowo-dydaktycznym (po uregulowaniu jego sytuacji prawnej, czyli orzeczeniu przez sąd przepadku na rzecz skarbu państwa).
Ostatnio w 2010 r. Izba Celna w Białej Podlaskiej, decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, przekazała 10 kg bryłek spreparowanej żywicy kolumbijskiej i drobnego bursztynu do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Tym samym instytucje te wzbogaciły się o wartościowy materiał dydaktyczno-szkoleniowy i badawczy.

 

Info i fot. SCRP