Carnaval Sztukmistrzów to największy festiwal nowego cyrku w Polsce. Czterodniowy wehikuł przenosi miasto i publiczność w cyrkowy świat na najwyższym poziomie artystycznym i widowiskowym. Poruszające spektakle, niezwykłe gwiazdy i zapierające dech w piersiach widoki. W tym roku 10 jubileusz obchodzi Urban HighlineFestival – z tej okazji ponad ulicami Lublina na taśmach zaprezentuje się światowa czołówka zawodników tej spektakularnej i emocjonującej dyscypliny, polegającej na pokonywaniu taśm zawieszonych
na wysokościach.
Nowy cyrk tworzą artyści o niezwykłych umiejętnościach, którzy przy ich pomocy opowiadają historie i tworzą spektakle (w pokazach nie biorą udziału zwierzęta). W czasie Festiwalu zobaczymy kilkudziesięciu artystów, których sceną będą ulice, place i w zaułki Lublina oraz piękne namioty cyrkowe. Wszystkie pokazy są bezpłatne. Podobnie jak występy w ramach Urban HighlineFestival oraz gwóźdź programu, czyli show prezentowane na placu Zamkowym.
W tym roku na placu Zamkowym zobaczymy sławną grupę Inextremiste. Znani z podejmowania trudnych tematów w widowiskowy sposób Francuzi zagrają w Lublinie spektakl pod tytułem „Exit”. Jest to tragiczna i przejmująca historia pensjonariuszy szpitala, którzy w obliczu życia w izolacji chcą ratować się ucieczką balonem. Prosta historia zyskuje niezwykły wymiar dzięki rozmachowi pokazu, przeczącym prawom fizyki wyczynom aktorów, efektom świetlnym, pirotechnicznym oraz finałowemu lotowi balonem.
Urban HighlineFestival to 10-letnia historia innowacyjnego pomysłu, zrodzonego z inspiracji tożsamością miasta (Sztukmistrz z Lublina) i młodego slackliningowego środowiska. Przez 10 lat trwania festiwalu Lublin stał się prawdziwą mekką slacklinerów i highlinerów, głównie dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury, jak to bywa zazwyczaj, lecz wyłącznie w centrum miasta. UHF wyrósł na największą i najstarszą (wciąż trwającą) imprezę slackliningową na świecie. Dzisiaj padają tu światowe rekordy, rodzą się młode talenty, rozwiesza się rekordowe metry taśm. Zawodnicy prezentują swoje umiejętności i rywalizują, pokonując taśmy o różnym stopniu trudności, rozwieszone na wysokościach od 7 do 40 m i o długości do 100 m.
Tegorocznej edycji Festiwalu będzie towarzyszyć dwudniowa konferencja „Renesans Ludyczności” (26 i 27 lipca). Jest to inicjatywa Pracowni Kultury i Sztuki Ludycznej działającej w Warsztatach Kultury w Lublinie, której celem jest zmiana percepcji zjawiska sztuki i kultury ludycznej w tym nowego cyrku w Polsce oraz odpowiednia reprezentacja zjawisk współczesnego cyrku i sztuki w przestrzeni publicznej w dyskursie kulturowym. Oprócz Carnavalu Sztukmistrzów Warsztaty Kultury mają na swoim koncie organizację konferencji „Nowy Cyrk i Sztuka w Przestrzeni Publicznej” w 2014 roku, a także wydanie pierwszej od dekad publikacji naukowej w języku polskim „Cyrk w świecie widowisk”, ukazującej fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie.Tym razem aktywiści, artyści i naukowcy dyscypliny podejmą temat sztuki ludycznej głównie w kontekście cyrku polskiego.
W tym czasie Lublin poza niecodziennymi wrażeniami artystycznymi i sportowymi, modułami warsztatowymi dla tych, którzy chcą uczyć się żonglerki czy slackline’u, strefą zabaw dla najmłodszych oferuje też fantastyczne wrażenia estetyczne podczas oświetlania w specjalny sposób architektury Starego Miasta. Carnaval Sztukmistrzów przyciąga tłumy, dlatego wybierając się do Lublina po raz pierwszy, warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsca noclegowego.
***
CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW
26 – 29 lipca 2018
Lublin
Artyści 2018
Widowisko na placu Zamkowym
Inextremiste „Exit”
Spektaklesceniczne
La Main S’Affaire –En Attendant La Suite
CieSacekripa „Marée Basse”/ Francja
Spektakle uliczne
La Main S’Affaire – All Right! / Francja
Les Têtesd’Affiche / Francja
DROMOCÓSMICAS Itinerant Theater / Grecja
CLAUDIO INFERNO “Claudio Inferno and his glass and wooden tower” / Hiszpania
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN „Powrót Sztukmistrza”/ Polska
Szkoła Cyrkowa – pokaz specjalny /Polska
SISUS SIRCUS „Mosh Split” / Finlandia
Pan Ząbek „Armata” / Polska
Pina Polar „Donna Quixota” / Polska
Buskerzy
Maurizio Marchetti“CiroCavallo” /Włochy
Sven from Sweden / Szwecja
Herosan “Herosan show” / Japonia
Magic Mark Show / Filipiny
PikyPotus “The Unbalanced Hat” / Argentyna
Marcin Styczyński / Polska
Człowiek Siano „Magia w rytmie hip-hopu” /Polska
MC Fire/ Polska
Muzyka
Oozband / Francja
Los Kamer/ Meksyk
Light Chili / Italy
TheHypnotunez/ Ukraina
Atrakcje
Cyrk Podwórkowy w dzielnicach Lublina 22-25 lipca
Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych
Otwarte Warsztaty Kuglarskie
Klub Festiwalowy
Strefa Food Truck
Szczegóły na www. sztukmistrze.eu
źródło: Warsztaty Kultury i Urząd Miasta Lublin
fot. Mat. Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin-Marketing Miasta