W piątek (26.09.) w Białej Podlaskiej funkcjonariusze celni z województwa lubelskiego uczcili Dzień Służby Celnej. Święto było okazją do wręczenia awansów i wyróżnień celnikom strzegącym lubelskiego odcinka granicy państwowej.
Reklamy
Funkcjonariusze Służby Celnej obchodzą swoje święto 21 września w dniu patrona celników św. Mateusza. W województwie lubelskim tegoroczne obchody Dnia Służby Celnej zorganizowane zostały kilka dni później, 26 września na Placu Wolności w Białej Podlaskiej.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz wojewódzkich i powiatowych oraz instytucji na co dzień współpracujących z Izbą Celną w Białej Podlaskiej. Szefa Służby Celnej reprezentował zastępca – nadinspektor Sławomir Pichor.
Dzień Służby Celnej już tradycyjnie był okazją do wręczenia awansów i wyróżnień. W tym roku awansowanych i wyróżnionych zostało 282 funkcjonariuszy celnych Izby Celnej w Białej Podlaskiej i podległych urzędów celnych.
Na wniosek Ministra Finansów Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował na pierwszy stopień służbowy w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej 33 funkcjonariuszy celnych.
W czasie uroczystości odznaczenia odebrali też przedstawiciele instytucji współpracujących ze Służba Celną. Brązową odznaką zasłużony dla Służby Celnej odznaczeni zostali m.in. st. bryg. Tadeusz Milewski – Lubelski Komendant Państwowej Straży Pożarnej oraz ppłk Włodzimierz Głuch – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie.
Izba Celna w Białej Podlaskiej funkcjonuje od 1 maja 2002 r. i jest jedną z 16 izb celnych w kraju. Funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej obsługują najdłuższy polski odcinek granicy Unii Europejskiej i obszaru Schengen, tj. 467 km.
W Izbie Celnej w Białej Podlaskiej funkcjonują 3 urzędy celne – w Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu oraz 16 oddziałów celnych, w tym 10 granicznych. Izba Celna w Białej Podlaskiej jest największą Izbą Celną w Polsce – służbę pełni tu ponad 1800 funkcjonariuszy. Jest ona też jednym z największych pracodawców na terenie województwa lubelskiego.
źródło i fot. SCRP