17 kwietnia 2024

Celnicy walczą z nielegalnym hazardem

W ręce funkcjonariuszy Służby Celnej wpadły kolejne nielegalnie działające automaty do gier. W samym tylko marcu mundurowi z bialskiej izby celnej zatrzymali blisko dwieście takich urządzeń. Liczba nielegalnych automatów zatrzymanych od początku 2015 r. przez funkcjonariuszy celnych na terenie województwa lubelskiego sięga 500 sztuk.

 

W środę (25.03.) celnicy z komórki dozoru lubelskiego urzędu celnego wspólnie z kolegami z wydziału zwalczania przestępczości i policjantami z Kraśnika zatrzymali jedenaście  automatów służących do gier hazardowych. Urządzenia ustawione były w dwóch lokalach przy stacjach paliw w Kraśniku. Jedno z tych miejsc było już znane mundurowym z wcześniejszych akcji. Wszystkie zatrzymane automaty dawały możliwość wygranej pieniężnej, co potwierdzała m.in. obecność pieniędzy przeznaczonych na wypłatę wygranych – w sumie ponad 4 tys. zł. Część gotówki była już podzielona i oznaczona karteczkami z nazwiskami graczy. Wiele wskazuje na to, że właściciel tych lokali może być również właścicielem zajętych automatów. Okoliczności sprawy bada Urząd Celny w Lublinie.

Kolejnych sześć działających niezgodnie z prawem automatów zatrzymali celnicy z komórki dozoru Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej. Do zdarzenia doszło również w środę (25.03.), w trakcie kontroli dwóch punktów w Łukowie. Były to urządzenia należące do firm, które nigdy nie miały zezwoleń na urządzanie gier na automatach. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy gry próbne wykazały, że urządzenia te mają charakter komercyjny i umożliwiają odbywanie gier losowych. Wszystkie automaty dawały możliwość uzyskania wygranej pieniężnej, w dwóch przypadkach nawet w wysokości 40 tys. zł. O realizowanych wypłatach wygranych świadczyły znalezione na miejscu zeszyty z notatkami. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Białej Podlaskiej.

Dwa dni wcześniej (23.03.) celnicy z Białej Podlaskiej natrafili na działające bez zezwolenia automaty w jednym z lokali w Radzyniu Podlaskim. W trakcie przeszukania mundurowi znaleźli też klucze serwisowe służące do wypłat wygranych oraz zapiski świadczące o tym, że takie wygrane były realizowane. Razem z automatami będą one stanowiły dowód w postępowaniu prowadzonym przez bialski urząd celny.

 

***

 

Służba Celna przypomina, że automaty i urządzenia do gier mogą być eksploatowane tylko przez podmioty posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie takiej działalności w konkretnej lokalizacji wydane przed końcem 2009 r. Prowadzenie gier niezgodnie z ustawą o grach hazardowych jest przestępstwem i jest zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do 3 lat. Osoba urządzająca gry hazardowe w sposób nielegalny musi się też liczyć z karą administracyjną w wys. 12 tys. zł od jednego automatu. Urządzającym gry jest osoba posiadająca tytuł prawny do automatu (właściciel automatu), jak również może nim być osoba dzierżawiąca automat, osoba wynajmująca powierzchnię pod automat, jak również każda inna czerpiąca korzyści z takiej działalności, np. właściciel lokalu, stacji paliw, sklepu, pubu, kafejki internetowej, osoba obsługująca automat itd.

Izba Celna w Białej Podlaskiej podejmuje systematycznie kontrole mające na celu zwalczanie nielegalnego hazardu w naszym województwie. Liczba nielegalnych automatów zatrzymanych od początku 2015 r. przez funkcjonariuszy celnych na terenie województwa lubelskiego sięga 500 sztuk.

 

 

źródło i fot. Izba Celna w Białej Podlaskiej