22 września 2023

Chatka Blues Festival – zapraszamy

Po dwuletniej przerwie zagra ponownie w Lublinie Chatka Blues Festival. W ramach wydarzenia odbędą się trzy koncerty prezentujące różne odcienie bluesa. Na scenie Chatki Żaka wystąpią Paweł Szymański, Smooth Gentlemen i argentyńska gitarzystka – Vanesa Harbek z zespołem. Koncerty poprowadzi lubelski muzyk – Marcin Kruk. Moc artystycznych wrażeń gwarantowana! Poniżej prezentujemy program 11. edycji Chatka Blues Festival!

Reklamy

Program Chatka Blues Festival 2021

10.09.2021 (piątek), godz. 19:00 – Sala Widowiskowa ACKiM UMCS Chatka Żaka

Reklamy
  • Paweł Szymański
  • SmoothGentlemen
  • Vanesa Harbek (Argentyna)

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Obszar Działań Artystycznych (ODA). Współorganizatorami są Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Adam Bartoś.

 

PROGRAM CHATKA BLUES FESTIVAL 2021

Reklamy

Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie tylko jednego dnia, ale tak jak zawsze miłośnicy bluesa będą mogli posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu. Tradycją festiwalu jest jego różnorodność. Tak będzie również i w tym roku. Usłyszymy zarówno tradycyjnego akustycznego bluesa, energetyczny blues z domieszką soulu i boogie, a także klasycznego bluesa z domieszką wpływów latino w kobiecej odsłonie.

Tegoroczną edycję Chatka Blues Festival zainauguruje Paweł Szymański – bezkompromisowy tekściarz, utalentowany wokalista i świetny muzyk, zachwycający swoją techniką gry na gitarze akustycznej, rezofonicznej i harmonijce ustnej. Muzycznie artysta nawiązuje do starego bluesa i ragtime’u, zręcznie lawirując między licznymi inspiracjami, jednocześnie unikając zapożyczeń, rutyny i muzycznej konfekcji, co sprawia, że twórczość Pawła Szymańskiego ciągle jest świeża i szczera. Od lat występował na imprezach i festiwalach bluesowych, wykonując repertuar złożony ze standardów gatunku. Wielokrotnie (siedmiokrotnie) prezentował się jako solista na Dużej Scenie katowickiego Spodka podczas Rawa Blues Festival. Rozgrzewał też publiczność przed koncertami artystów z innych muzycznych światów. Muzyk nagrał 5 autorskich płyt. Zapraszamy na jego koncert podczas CHBF 2021, który będzie powrotem do tradycji trubadurów bluesa z jego pionierskich czasów.

Kolejnym wykonawcą tegorocznej edycji Chatka Blues Festival będzie grupa „SmoothGentlemen”. Trio składa się z doświadczonych muzyków. Liderem grupy jest Bartłomiej Szopiński, uznany pianista, hammondzista i kompozytor. Pozostali muzycy to gitarzysta Piotr Bienkiewicz oraz perkusista Miłosz Szulkowski. Po wielu latach współpracy z rodzimym zespołem Boogie Boys oraz udziale w dziesiątkach zdarzeń muzycznych z udziałem polskich, europejskich i amerykańskich artystów, Bartłomiej Szopiński otworzył nowy rozdział w swoim muzycznym życiu i stworzył nową formację – „Smooth Gentlemen”, która nagrała płytę pod tytułem „NEW”. Ich muzyka jest połączeniem soulu i bluesa z domieszką jazzu, boogie, i co ważne zanurzona jest w tradycyjnym brzmieniu amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX wieku. Czasami łagodne, czasami wybuchowe, ale zawsze energetycznie zagrane utwory tworzą materiał, który brzmi bardzo różnorodnie, amerykańsko. Jest to celowy zabieg związany z zamiłowaniem kompozytora do tego kraju i jego muzycznych korzeni. Koncertowa premiera płyty miała miejsce 5. kwietnia 2019 na portugalskich Azorach, gdzie Smooth Gentlemen reprezentowali Polskę podczas „Bluesowej Eurowizji”, czyli 9th European Blues Challange, gdzie co roku biorą udział reprezentanci 22 krajów. Koncert Smooth Gentlemen został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, a ich klasa i styl sceniczny przysporzyły im wielu fanów z całej Europy.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert Vanesy Harbek – niezwykle utalentowanej, pochodzącej z Argentyny gitarzystki i wokalistki. Jej ognista muzyka, z pogranicza bluesa, jazzu, rocka i soulu czerpie z tradycji południowoamerykańskiej i karaibskiej. Vanesa ukończyła studia muzyczne, pedagogiczne i kompozytorskie na UCA – Argentyńskim Uniwersytecie Katolickim. Ma wszechstronny, mocny głos i swobodnie porusza się w różnych stylach muzycznych. Ma naturalny talent do gry na gitarze. Jej znakomita technika i solidne brzmienie stanowią doskonałe połączenie dla jej wirtuozerii i jakości wykonawczej. Koncertowała w Argentynie, jak również w innych krajach, w tym na Międzynarodowych Festiwalach Jazzu, Bluesa i Tanga w Meksyku, Ekwadorze, Niemczech, Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Słowacji, Ibizie, Paragwaju, Kolumbii, Brazylii i Chile. Jej gra budziła zachwyt w większości krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Vanesa dzieliła scenę z takimi artystami jak: Igor Prado, Decio Caetano, Big Gilson, David Tanganelli, Omar Coleman, Sugar Blue, Dave Riley, Linsey Alexander y Vino Louden (USA), Antonio Vergara, Kenny Blues Boss Wayne, Marcos Coll, Daryl Taylor, Rico MacClarrin czy Vargas Blues Band. W Lublinie wystąpi z trio w składzie: Vanesa Harbek – śpiew, gitara, Łukasz Gorczyca – bas, Tomek Dominik – perkusja.

 

POPRZEDNIE EDYCJE

Do tej pory na festiwalowej scenie Chatki Żaka wystąpiło wielu znakomitych wykonawców z Polski i zagranicy, którzy zaprezentowali swój talent miłośnikom bluesa i dobrej muzyki.

Wykonawcy zagraniczni:

  • A Contra Blues (Hipszania),Earl Thomas (USA), Carlos Johnson (USA), Monkeyjunk (Canada), Latvian Blues Band (Łotwa), Demian Band (Argentyna, Hiszpania), Alvon Johnson Band (USA), Max Vatutin Trio (Ukraina),Wanda Johnson (USA), Nick Schnebelen (USA), Juwana Jenkins& Charlie Slavik (USA, Czechy).

Wykonawcy polscy:

  • Kasa Chorych, Bogdan Szweda & Easy Rider, Piotr Nalepa Breakout Tour, Jorgos Skolias i przyjaciele, JJ Band, Green Grass, Boogie Boys, Jan Gałach Band, CottonWing, Czarny Pies, Highway, HooDoo Band, Harmonijkowy Atak, Adam Blues Band, Hard Times, Szulerzy, Osły, The River, Nocna Zmiana Bluesa, Kraków Street Band, East Earth Band, Bluesmaszyna, Makar & Children of the Corn, Łukasz Jemioła Trio, Luber i Szuła, Przytuła i Kruk, Maciej Lipina, Karolina Cygonek, Magda Piskorczyk, Romek Puchowski, Jędrzej Kubiak, Marek Wojtowicz, Arek Zawiliński, Adam Bartoś.

 

LOKALIZACJA

Od samego początku festiwal organizowany jest w kultowej Sali Widowiskowej  Chatki Żaka, której historia sięga ponad 50 lat. Od dekad Chatka Żaka jest miejscem kulturotwórczym, z którym związani byli artyści dziś grający na największych scenach teatralnych i muzycznych nie tylko w Polsce, ale także Europie. To miejsce skupiające środowisko kultury alternatywnej, wolnego słowa i wydarzeń o charakterze artystyczno-społecznym. Budynek Chatki Żaka kryje w sobie wiele historii – to tu w twórczej atmosferze wychowały się pokolenia studentów. Od 2010 roku jest także lubelską kolebką bluesa, który ma swoje święto w Lublinie.

 

BILETY

Przedsprzedaż biletów na koncerty w promocyjnych cenach odbywa się za pośrednictwem serwisu eBilet.pl (www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/chatka-blues-festival/) w terminie od 31.07.2021 r.

W dniu koncertu (10 września) – sprzedaż przed koncertami od godz.17:00 w ACKiM UMCS Chatka Żaka.

Cennik biletów na Chatka Blues Festival 2021:

  • 50 zł w przedsprzedaży online | 60 zł (w dniu koncertu)

Więcej informacji o „Chatka BluesFestival” znajduje się na stronie:http://chatkablues.pl/ oraz na Facebooku: fb.com/chatkablues

­

(info i grafika: ACKiM UMCS Chatka Żaka)


Zobacz też:

Nie żyje 20-letni kierowca. Uderzenie było tak silne, że pojazd „owinął się” wokół drzewa – ZDJĘCIA

Nie żyje 20-letni kierowca. Uderzenie było tak silne, że pojazd „owinął się” wokół drzewa – ZDJĘCIA

LubieHrubie na Instagramie