26 maja 2024

Chciał pomóc wnukowi – stracił ponad 6 tysięcy

Zamościanin został oszukany przez „fałszywego wnuczka”, który rzekomo spowodował wypadek. Przekonany, że pomaga wnukowi, mężczyzna przekazał kurierowi blisko 5 tys. zł oraz 250 euro.

 

23 września 2019 r. na  komendę zgłosił się mieszkaniec Zamościa informując, że został oszukany przez fałszywego wnuczka. Mężczyzna przedstawiający się jako wnuczek zadzwonił na telefon stacjonarny zgłaszającego, płacząc powiedział, że przejściu dla pieszych potrącił kobietę i został zatrzymany przez policję. Stwierdził, że ma znajomego policjanta, który za 15.000 zł pomoże ”załatwić” sprawę.

Zgodnie z telefonicznymi ustaleniami poszkodowany przekazał kurierowi swoje oszczędności w kwocie prawie 5 tys. zł oraz 250 euro. O przekazaniu pieniędzy poinformował fałszywego policjanta, który cały czas prowadził z nim rozmowę telefoniczną. Wnuczek miał się pojawić u dziadka za kilka godzin. Kiedy minęła umówiona godzina, a krewny nie pojawił się, zamościanin zorientował się, że został oszukany. Wówczas zgłosił sprawę w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu.

 

***

 

Policja apeluje o zachowanie ostrożności oraz stosowanie ograniczonego zaufania w stosunku do osób, które dzwonią prosząc o pieniądze. Metody działania oszustów są podobne. Na swoich rozmówców wybierają osoby starsze, które nieświadome zagrożenia, ufne i szczere, chętne są pomóc swoim bliskim. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby wzbudzić zaufanie, a rozmówca uwierzył, że rozmawia z krewnym i przekazał jak najwięcej danych dotyczących rodziny, które później w dalszej rozmowie zostaną wykorzystane przez oszusta. Najczęściej dla uwiarygodnienia historii wymyślonej przez oszusta do rozmowy włącza się fałszywy policjant, który fachowym językiem informuje, co aktualnie dzieje się z krewnym, jakie czekają go konsekwencje prawne za przestępstwo, które rzekomo popełnił. W czasie rozmowy zawsze pojawia się również prośba o dyskrecję. Zazwyczaj po pieniądze ma zgłosić się zaufany kurier lub też inny policjant. Senior zawsze słyszy również kilkukrotne zapewnienia ze strony oszusta, że tylko dzięki przekazaniu określonej kwoty krewny nie poniesie konsekwencji.

Pamiętajmy! Jeśli ktoś zadzwoni i poprosi nas o pieniądze zawsze należy zweryfikować osobę, która prosi o finansowe wsparcie. Pamiętajmy również, że policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach, nie proszą również o przekazanie pieniędzy.

Jeśli odbierzemy telefon, który wzbudzi nasze podejrzenie zawsze reagujmy, o swoich wątpliwościach natychmiast informujmy Policję dzwoniąc na nr 112!


źródło: KPP Zamość