Ciężarową scanią z przyczepą kierował… 16-latek

Policjanci z łukowskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego ciężarową scanią z przyczepą, bo ten poruszał sie drogą objętą zakazem wjazdu. Poza popełnionym wykroczeniem nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że za kierownicą ciężarówki siedział 16-latek. Stróżom prawa młodzieniec oświadczył, że właśnie jedzie do lasu po załadunek drzewa.

Reklamy

 

To, że za kierownicą ciężarowej Scanii z przyczepą siedzi nieletni, wyszło na jaw, kiedy to „kierowca” wpadł w oko policjantom z łukowskiej drogówki poruszając się po drodze z zakazem. Na tym odcinku, w miejscowości Wojcieszków, obowiązywał bowiem zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej większej niż 5 ton. Policjanci zatrzymali wówczas kierującego do kontroli drogowej.

Poza popełnionym wykroczeniem nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zespołem pojazdów kierował 16-latek z gminy Wojcieszków. Wiek jaki osiągnął chłopiec, nie uprawniał go jeszcze do uzyskania uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi z przyczepami, a tym samym nie miał on prawa poruszać się jako kierujący zespołem pojazdów drogą publiczną.

Młodzieniec oświadczył, że posiada jedynie uprawnienia do kierowania pojazdami według kategorii A1 i T. Jak ustalili policjanci, 16-latek miał odprowadzić ciężarówkę z przyczepą do pobliskiego lasu, gdzie miał być dokonany załadunek drewna. W tym czasie jego ojciec wyjechał innym samochodem poza granice powiatu łukowskiego. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne ciężarówki i przyczepy, z uwagi na fakt iż nie zostały one poddane badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie. Chłopiec wraz z zespołem pojazdów został przekazany dorosłemu kuzynowi.

Teraz czynem popełnionym przez 16-latka zajmie się Sąd Rodzinny w Łukowie. Dodatkowo policjanci sprawdzą, kto dopuścił do kierowania pojazdem osobę nieposiadającą uprawnień.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów, by zadbali o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Warto uświadamiać nastolatków na temat  obowiązujących przepisów prawa prawnych i  grożących im konsekwencjach za ich łamanie.

 

 

źródło: KWP Lublin