Członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem ludzi aresztowani

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali 7 osób, w tym 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem ludzi.

Reklamy

 

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, na polecenie prokuratorów Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, zatrzymali 7 osób, w tym 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem ludzi. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Grupa przerzucała obywateli Wietnamu

W toku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału SG, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 19 maja 2016 roku do 22 sierpnia 2017 roku w Warszawie, w Kaliszu oraz w innych miejscowościach na terenie kraju oraz w Rosji, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Grupą kierowali dwaj obywatele Wietnamu, natomiast w jej skład wchodzili zarówno Polacy, jak i Wietnamczycy.  Jak wynika z przedstawionych w tej sprawie zarzutów, członkowie grupy przestępczej zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy państwowej RP dla  łącznie ponad 100 nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu z terenu Wietnamu poprzez Rosję, Białoruś, Łotwę, Litwę, Białoruś i Ukrainę do Polski, a następnie z terytorium Polski do Niemiec, Francji i Belgii.

 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym i udziału w tej grupie z art. 258 par. 1 i par. 3 kodeksu karnego oraz organizowania przekraczania wbrew przepisom ustawy granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z art. 264 par. 3 kodeksu karnego.

 

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze

Prokurator po przeprowadzeniu czynności procesowych, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, z uwagi na uzasadnioną obawę ukrywania się i ucieczki, obawę matactwa i grożące podejrzanym surowe kary, skierował wobec 5 osób wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwojga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach po 30 tys. zł, dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportów.

Za przestępstwo z art. 258 par. 3 kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, zaś za czyny z art. 264 par. 3 kodeksu karnego, z którego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

 

Śledztwo ma charakter rozwojowy, nie wyklucza się dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

 

źródło i fot. Nadbużański Oddział SG