19 czerwca 2024

Czumów: Potrafię ratować – pokaz pierwszej pomocy

Czy będąc świadkiem wypadku jesteś w stanie udzielić pomocy? Czy wiesz jak właściwie zareagować? Między innymi na takie pytania odpowiadali mieszkańcy sołectwa Czumów podczas pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Reklamy

Szkolenie zostało przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę PCK Hrubieszów. „Poprzez nabycie nowych i ważnych umiejętności udzielania pierwszej pomocy zyskujemy poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Dzięki przeszkoleniu możemy zminimalizować następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz wzmocnić system pierwszej pomocy” – mówi instruktor PCK.

W prelekcji uczestniczyły również dzieci na co dzień uczęszczające do świetlicy, wykazały się wielką znajomością zasad ratownictwa medycznego i z chęcią włączały się w zajęcia. W programie szkolenia znalazły się miedzy innymi zagadnienia z podstawowych zasad resuscytacyjnych u dorosłych i dzieci, przećwiczona została „pozycja boczna”, instruktor szczegółowo opowiadał jak rozpoznać zawał, udar, jak postępować w przypadku omdleń i zadławień oraz nakreślił zasady zachowania się podczas oparzeń, skaleczeń i złamań.

Reklamy

Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy nie są ostatnimi i zamierzamy organizować podobne zajęcia cyklicznie by utrwalać niezbędne zachowania podczas wypadków.

 

 

Aneta Hołuj

Reklamy

Fot. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czumów „Kresy”