13 października 2024

Dostarczają świąteczne paczki dla weteranów

Ponad 300 wielkanocnych Święconek trafiło w sobotę rano do weteranów, kombatantów, a także osób starszych i samotnych z naszego regionu. To wspólna inicjatywa Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Fundacji Niepodległości oraz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklamy

 

Przedświąteczny czas, jak zawsze jest dla Terytorialsów okresem szczególnej troski o kombatantów, weteranów, seniorów i osoby samotne. Akcja dostarczania tradycyjnej polskiej Święconki wpisuje się w zadania, jakie Terytorialsi realizują od 18 marca w ramach operacji „Odporna Wiosna” na rzecz lokalnej społeczności.

Inicjatorem świątecznej pomocy dla weteranów jest Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, przy współpracy z Fundacją Niepodległości oraz 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej. W tym roku, ze wsparciem finansowym, przyłączył się również Polonijny Klub Aktywności Sportowej PAKAs z Wiednia.

Reklamy

– Pomimo epidemii i społecznej samoizolacji nie zapominamy o weteranach gdyż to dzięki nim wiemy skąd idziemy i wiemy dokąd podążać. Epidemia spowodowała, że musieliśmy zmienić formułę akcji „Paczka dla weterana”. Były nawet obawy, że edycji Wielkanoc 2020 nie będzie, jednak nowe wyzwania wymuszają nowe działania. – powiedział Andrzej Mazurek, prezes LS 27 WDP AK. – Szczególnie dziękuję żołnierzom za dostarczanie paczek do domów naszych bohaterów. Dziś dewiza terytorialsów „zawsze gotowi, zawsze blisko” staje na równi ze słowami „polegać jak na Zawiszy”.

 

Wspólnymi siłami udało się przygotować 300 paczek, w których nie zabrakło tradycyjnego wielkanocnego chlebka, kraszanek i cukrowych baranków. Pokarmy pobłogosławili wojskowi kapelani. Pakowaniem darów oraz dystrybucją zajęli się Terytorialsi z batalionów z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa, którzy dostarczyli paczki do osób w całym województwie.    

Reklamy

Weteranom jesteśmy winni wsparcie i szacunek za ich walkę o wolną Polskę. Ale w dzisiejszych czasach możemy także od tego niezwykłego pokolenia Weteranów wiele się nauczyć – jak poczucie odpowiedzialności i dyscyplina, przed laty pomocne w walce, mogą dzisiaj Polakom pomóc przezwyciężyć epidemię. – powiedział Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości, współinicjator akcji.

WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5,5 tys. Żołnierzy WOT, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Terytorialsi dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

 

info i fot. 2LBOT