25 czerwca 2024

Dożynki Powiatowo – Gminne Werbkowice 2008

7 września 2008 r. w Werbkowicach w barwnej folklorystycznej oprawie i przy słonecznej pogodzie odbyło się tegoroczne Powiatowe święto plonów Powiatu Hrubieszowskiego.

Reklamy

Na czele delegacji wieńcowych jechali na bryczce starostowie tegorocznych dożynek Janina Czyrka z Gozdowa oraz Marek Rodziewicz z Brodzicy. Dożynkową uroczystość rozpoczęła msza święta dziękczynna za tegoroczne zbiory i w intencji rolników z naszego regionu w Kościele p.w. św. Michała Archanioła w Werbkowicach.

Podczas mszy nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych. Po mszy zebrani mogli obejrzeć najpierw barwny korowód z wieńcami a następnie tradycyjny obrzęd dożynkowy, w czasie którego starostowie dożynek wręczyli gospodarzowi uroczystości – Staroście Hrubieszowskiemu Józefowi Kuropatwie chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.

Reklamy

Do konkursu wieńców dożynkowych zgłoszono 16 wieńców zaprezentowanych przez delegacje gmin wchodzących w skład powiatu.

Jury pod przewodnictwem Jerzego Krzyżewskiego prezesa Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego postanowiło przyznać nominację do reprezentowania Powiatu Hrubieszowskiego na Dożynkach Wojewódzkich we Włodawie Kołu Gospodyń Wiejskich w Gródku.

Reklamy

Komisja wyróżniła również dwa wieńce przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mirczu oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Szpikołosach.

Wszystkie wieńce Starosta Powiatu Hrubieszowskiego nagrodził kwotą 150 zł, natomiast wieniec nominowany kwotą 300 zł.

Dożynki to bardzo stara i piękna polska tradycja. Jest to wielkie święto. Święto ludzi którzy sieją i zbierają plony, ale też święto tych którzy zajmując różne stanowiska pracy przyczyniają się do tego by plony były obfite, by uzyskany z nich chleb wystarczył wszystkim potrzebującym do następnych zbiorów.

Tekst i foto:
Starostwo powiatowe w Hrubieszowie

Tutaj >>