27 maja 2024

E-zwolnienie lekarskie szybciej i prościej

ZUS udostępnił nowy kreator wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Opinie lekarzy testujących narzędzie są pozytywne. Formularz tworzy się teraz szybciej i łatwiej.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował nowy kreator do wystawiania e-zwolnień na swojej Platformie Usług Elektronicznych. Formularz jest prostszy i bardziej przejrzysty. Wszystkie ważne informacje i pola do wypełnienia znajdują się na jednej stronie. Dodatkowo lekarz ma wygodny podgląd do listy wcześniejszych zwolnień, jakie otrzymał pacjent w ostatnich miesiącach. ZUS zachęca do sprawdzenia nowego narzędzia, w którym wykonuje się mniej czynności, żeby wystawić e-zwolnienie. W okresie przejściowym lekarze mogą też korzystać z poprzedniego kreatora.

Na PUE ZUS pojawiły się również inne nowe funkcje, które ułatwią pracę medykom. Teraz lekarz może zarządzać listą placówek medycznych, dla których jego asystent ma uprawnienia do wystawiania e-ZLA. Na każdym etapie wprowadzania e-zwolnienia może też zmienić wskazane wcześniej miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych.

ZUS wprowadził wszystkie zmiany na podstawie spostrzeżeń lekarzy, którzy na co dzień wystawiają elektroniczne zwolnienia. Zanim Zakład udostępnił nowy kreator, oddał go w „ręce” lekarzy do testów. Narzędzie otrzymało bardzo dobre opinie.

Od grudnia 2018 roku elektroniczne zwolnienia lekarskie całkowicie zastąpiły papierowe druki. W województwie lubelskim lekarze wystawiają średnio prawie 3 tys. e-zwolnień dziennie.

 

ZUS