28 września 2023

Elektroniczne zwolnienie to już standard

Rolę papierowych zwolnień lekarskich na dobre przejęły zaświadczenia elektroniczne. Dają pacjentowi sporo korzyści. Może on na przykład otrzymywać potwierdzenie na sms lub e-mail o wystawieniu nowego zwolnienia.

Reklamy


– Reforma wprowadzająca elektroniczne zwolnienia lekarskie to niewątpliwy sukces. Nie ma dziś grupy, która nie byłaby zadowolona z e-zwolnień. Od pacjentów, przez lekarzy, po płatników składek, każdy odczuwa korzyści z elektronicznej formy zaświadczenia lekarskiego – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. E-zwolnienia są powszechne od 1 grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu do końca lipca do Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło ponad 170 tys. zwolnień lekarskich (649 tys. w całym województwie lubelskim). Prawie wszystkie to zaświadczenia elektroniczne. – Kiedy inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu, mają nadal około 2 proc. zwolnień w formie papierowej, u nas „papier” to dziś rzecz znikoma – dodaje prof. Uścińska. W samym lipcu lekarze na terenie biłgorajskiego ZUS wypisali jedynie pięć papierowych druków, które wyszły z użycia (a 13 – w skali województwa), co stanowiło zaledwie 0,02 proc. zwolnień.

Nowe e-zwolnienie? Możesz dostać sms z potwierdzeniem

Reklamy

Elektroniczne zwolnienie lekarskie przez internet trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy, jeśli korzysta on z systemu udostępnionego przez ZUS. Pacjent również może obejrzeć szczegóły swojego zwolnienia w internecie. Wystarczy w tym celu zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). To bezpłatne.

Warto pamiętać, że na PUE można ustawić sobie subskrypcję powiadomień o nowych zwolnieniach. W kilka minut po wystawieniu e-zwolnienia przez lekarza powiadomienie przychodzi smsem lub e-mailem do chorego. Jest w nim informacja o okresie zwolnienia lekarskiego, numer zaświadczenia i nazwa pracodawcy pacjenta. Dzięki temu można mieć dane zwolnienia pod ręką, gdy są potrzebne. W PUE można też ustawić powiadomienia dla innych zdarzeń, np. gdy lekarz anulował zwolnienie albo je skorygował.

Reklamy

W PUE rejestrujemy się na jeden z kilku sposobów. Osoba, która ma podpis elektroniczny, zrobi to samodzielnie przez internet. Dostęp do PUE ZUS umożliwiają też niektóre banki – bezpośrednio ze swoich serwisów transakcyjnych. Login i hasło do PUE można także uzyskać w najbliższej placówce ZUS (wtedy potrzebny będzie dowód tożsamości).

 

(ZUS)