14 czerwca 2024

Etap diecezjalny XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej za nami

W dniu 21.04 br. w Zamościu miał miejsce etap diecezjalny XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Tegoroczny etap diecezjalny wpisał się w przeżywany w tym czasie VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny.

Reklamy


W części pisemnej (test, 45 pytań o różnym stopniu trudności w tym dwa pytania otwarte) odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego uczestniczyło 71 uczestników z 23 szkół z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej (Biłgoraj 5, Hrubieszów 3, Lubaczów 2, Oleszyce 1, Tomaszów Lubelski 1, Tyszowce 1, Łaszczów 1, Zamość 9).

Do części ustnej zakwalifikowało się siedem osób [Martyna Lewkowicz z I Społecznego Liceum im. Unii Europejskiej w Zamościu, której opiekunem/katechetą jest Anna Maciukiewicz (uzyskała 76 pkt. na 90 możliwych), Paweł Wójcik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju, którego opiekunem/katechetą jest Grażyna Skakuj (74), Anna Karp z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju, której opiekunem/katechetą jest także Grażyna Skakuj (73), Mateusz Bździuch z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju, którego opiekunem/katechetą jest Grażyna Skakuj (70), Michał Gontarz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, którego opiekunem/katechetą jest Anna Serafin (65), Klaudia Majewska z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, której opiekunem/katechetą jest Wojciech Borowski (65), Dariusz Rybak z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, którego opiekunem/katechetą jest Agnieszka Złamańska (64)], które zgromadziły największą ilość punktów.

Reklamy

Podczas części ustnej finaliści odpowiadali na drugi zestaw pytań z dwóch przygotowanych składający się z trzech pytań za 1, 3 i 5 punktów [pytanie za 1 pkt. – Jak brzmiała dawna nazwa Azotu (Dz 8, 40 i przypis); pytanie za 3 pkt. – Jaki tytuł nosiła Królowa Etiopii (Dz 8, 27 i przypis); pytanie za 5 punktów – Wymień prośby znajdujące się w Modlitwie Pańskiej podanej w Łk 11, 2-4)].

Najlepiej z pytaniami poradzili sobie: Mateusz Bździuch, Martyna Lewkowicz, Paweł Wójcik i to właśnie oni pojadą do Niepokalanowa gdzie w dniach 1-2 czerwca br. odbędzie się etap ogólnopolski. Jeszcze wcześniej w dniach 13-14 maja będą miały miejsce bezpłatne VIII Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze, które mają wymiar formacyjno-szkoleniowy w ramach przygotowania do finału Konkursu.

Reklamy

Przewodniczącym komisji oceniającej w Zamościu był ks. dr Gabriel Cisek. Ponadto w skład oceniającego gremium weszli: ks. Grzegorz Chabros, dr Łukasz Kot – przewodniczący KSCCh oddział w Zamościu, Aleksander Śwircz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia oraz Ryszard Kot.

Przy sprawdzaniu prac pomagali: Danuta Pasieczna, Henryka Kudyk, Danuta Kot, Halina Lauer, Maria Popielnicka, Jan Wardach, Arkadiusz Łygas, Ryszard Kot, ks. Grzegorz Chabros, Aleksander Śwircz.

Nagrody w etapie diecezjalnym ufundowali: Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu i Katolickie Radio Zamość.

Warto dodać, iż etap diecezjalny rozpoczął się mszą św. w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu pod przewodnictwem ks. kanonika Grzegorza Chabrosa proboszcza parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim, dziekana dekanatu Tomaszów-Południe. Oprawę mszy św. przygotowali uczniowie z I LO w Zamościu pod kierunkiem siostry Mirosławy Kozioł. Słowo do uczestników konkursu wygłosił ks. bp dr Marian Rojek ordynariusza diecezji zamojsko- lubaczowskiej.

Ofertę edukacyjną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie przedstawił ks. prof. Janusz Lekan ze studentami. Ks. dr Robert Strus dyr. Zespołu Szkół Katolickich im. św. Ojca Pio w Zamościu i z-ca dyr. Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego przeprowadził konferencję dla katechetów i nauczycieli pt. Przygotowanie do ŚDM 2016 na katechezie. O Exodusie Młodych i Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 oraz przygotowaniach diecezji zamojsko-lubaczowskiej do tego wydarzenia opowiadał diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Jarosław Kędra dyr. Exodusu Młodych, pracujący w parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu. Uczestnicy Konkursu skorzystali także ze słodkiego poczęstunku, obejrzeli film w reż. Pawła Woldana pt. Jan Paweł II i Prymas Stefan Kardynał Wyszyński oraz o Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Przed ogłoszeniem wyników konkursowicze odbyli wycieczkę po Zamościu.

Przy organizacji konkursu pomagali ks. rektor Marek Dobosz, ks. Jerzy Frankiewicz, p. Zygmunt Kamiński dyr. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego
w Zamościu.

Patronat nad etapem diecezjalnym objął ks. bp dr Marian Rojek ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W bieżącym roku zakres tematyczny Konkursu obejmuje: Księgę Jonasza, Ewangelię wg św. Łukasza i Dzieje Apostolskie wraz ze wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Laureaci ogólnopolskiego etapu mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym, bez egzaminów wstępnych, na kilku kierunkach w wielu renomowanych uczelniach wyższych w Polsce. Zwycięzcy udadzą się także z pielgrzymką m.in. do Ziemi Świętej i do Rzymu, ufundowaną przez biuro podroży Novum Travel, które obok firmy Grupa Inco S.A. jest fundatorem nagród głównych w Konkursie.

Honorowy patronat nad całym konkursem obejmują: abp Wojciech Polak Prymas Polski oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

Łukasz Kot

Przewodniczący

Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Zamościu

Koordynator diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej