13 czerwca 2024

Funkcjonariusze NOSG uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych na Ukrainie

Na cmentarzu w miejscowości Sokól na Wołyniu odbył się pogrzeb polskich mieszkańców Starego i Nowego Gaju, zamordowanych w 1943 roku przez nacjonalistów ukraińskich. Były to szczątki 80 osób, które zostały odnalezione w zbiorowej mogile.

Reklamy

W uroczystości uczestniczyli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawiciele chełmskiego środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Wcześniej przez dwa tygodnie członkowie lubelskiej Fundacji Niepodległości, oraz młodzi ludzie z lubelskiego OHP, prowadzili w Gaju ekshumacje. Pracami dowodził doktor Leon Popek z lubelskiego IPN-u. Podczas uroczystości pogrzebowych doktor Leon Popek z IPN podkreślił w swym wystąpieniu, że obecność w tym miejscu to swego rodzaju zadośćuczynienie wobec ofiar.

Reklamy

– My staramy się to dzisiaj czynić, spóźnieni o 70 lat, ale zgodnie, tak jak tutaj stoimy, Ukraińcy i Polacy. Ktoś może zapytać, dlaczego? Dlatego że oni mają prawo do naszej pełnej pamięci, do naszej modlitwy, do znaku krzyża na mogile, im się to należy. Również tym, którzy nadal spoczywają w bezimiennych i nieznanych mogiłach w Gaju, Suchej Łozie, Skalenicy i wielu innych nieistniejących już miejscowościach – dodał dr Popek.


Info i fot. NOSG

Reklamy